زمان گذشته استمراری(Past continuous)

مقدمه

گذشته استمراری یا همان Past continuous اشاره به اعمالی دارد که در گذشته در حال اتفاق افتادن بودند. برای مثال، وقتی کسی از شما می‌پرسد “داشتی چیکار می‌کردی؟”، شما در جواب می‌گویید: “داشتم با تلفن صحبت می‌کردم”. برای بیان جملات این چنینی از گرامر گذشته استمراری استفاده می‌کنیم.

توضیحات

ساختار گذشته استمراری

در این بخش به ساختار جملات گذشته استمراری می‌پردازیم. مانند هر جمله‌ای در زبان انگلیسی، جملات گذشته استمراری با فاعل شروع می‌شوند. بعد از فاعل، از شکل گذشته افعال to be استفاده می‌کنیم. Am, Is and Are شکل‌های افعال to be هستند که گذشته آن‌ها به صورت Was or Were نوشته می‌شود.

بعد از فاعل و افعال to be زمان استفاده از فعل اصلی جمله می‌رسد. در گذشته استمرای ما باید از شکل اصلی افعال استفاده کنیم و به آن ‌ها “ing” اضافه کنیم. برای مثال، نوشیدن در انگلیسی به معنای drink است. حالا ما به drink سه حرف ing اضافه می‌کنیم. در نتیجه کلمه drinking به دست می‌آید.

 

فاعل +افعال to be +فعل + ing

Subject+ to be verbs+ verb+ ing 

Verb+ ing To be verbs Subject
.going was I
.walking were You
.studying was He
.working was She
.playing were We
.speaking were They
.raining was It

همانطور که احتمالا می‌دانید، در زبان انگلیسی افعال برای هر فاعلی مثل من، تو، او و غیره، به صورت متفاوتی استفاده می‌شوند. در گرامر گذشته استمراری این مورد در افعال to be صدق می‌کند. در جدول بالا مشخص کرده‌ایم که برای هر فاعلی چه فعل to be استفاده می‌شود.

منفی کردن گذشته استمراری

برای منفی کردن جملات گذشته استمراری از کلمه not استفاده می‌شود. کلمه not که یک کلمه منفی ساز است، بعد از افعال to be استفاده می‌شود. برای درک بهتر به جدول زیر نگاه کنید.

Verb + ing Negative maker To be verbs Subject
.going not was I
.walking not were You
.studying not was He
.working not was She
.playing not were We
.speaking not were They
.raining not was It

 

وقتی کلمه not به جمله اضافه می‌شود، طبیعتا معنای جمله نیز منفی می‌شود. برای مثال،

داشتی سیگار می‌کشیدی؟

?Were you smoking

نه، من سیگار نمی‌کشیدم.

.No, I was not smoking

سوالی کردن گذشته استمراری

برای سوالی کردن جملات گذشته استمرای کافیست جای فاعل را با فعل to be در جمله عوض کنیم.

برای مثال:

.She was driving home

این جمله، یک جمله ساده است که خبر از انجام کاری توسط یک فرد می‌دهد. حالا جای فاعل “she” را با فعل to be, که همان was است عوض می‌کنیم.

?Was she driving home

به همین آسانی جمله سوالی به دست آمد. به جدول زیر نگاه کنید.

Verb + ing subject To be verbs
?walking you Were
?studying he Was
?working she Was
?playing we Were
?speaking they Were
?raining it Was

 

نکته: در بخش سوالی معمولا از فاعل من یا I استفاده نمی‌شود. دلیل این‌که ما در این بخش از فاعل I چیزی نگفتیم، همین بوده است.

برای جواب سوال جملات گذشته استمراری دو راه وجود دارد. راه اول جواب کوتاه است. برای مثال:

?Were you singing

آیا داشتی آواز می‌خواندی؟

.No, I was not

نه، نمی‌خوندم.

کامل جواب دادن روش دوم برای پاسخ دادن به این سوالات است. برای مثال:

آیا داشتی گریه می‌کردی؟

?Were you crying

نه، داشتم پیاز پوست می‌کندم.

.No, I was chopping onions

ما هر سه نوع جملات گذشته استمراری را یاد گرفتیم. حالا نوبت گفتن یک سری از نکات در مورد افعالی هست که ما به آن‌ها ing اضافه می‌کنیم.

نکته اول: تمام افعالی که با حرف e به اتمام می‌رسند، هنگام اضافه کردن ing حرف آخر خود را که همان e می‌باشد از دست می‌دهند. برای درک بهتر، حروف صدادار را باهم مرور می‌کنیم. A, E, I, O, U حروف صدادار زبان انگلیسی همین 5 حرف هستند. برای مثال:

smoke→ smoking                                               bake→ baking                                           smile→ smiling

همان‌طور که دیدید و خواندید، حرف آخر به هنگام اضافه شدن ing حذف می‌شود.

نکته دوم: هر وقت دو حرف آخر یک فعل به صورت صدادار و بی‌صدا باشد، حرف آخر در هنگام اضافه کردن ing دوبار تکرار می‌شود. برای مثال:

put→ putting                                           cut→ cutting                               commit→ committing

برای تشخیص این نوع از افعال، کافیست دو حرف آخر هر کلمه را ببینید. اگر حرف یکی مانده به آخر صدادار بود و حرف آخر بی‌صدا, می‌توانید از این قاعده استفاده کنید. البته همیشه استثناهایی وجود دارند.

مثال

حالا برای درک بهتر یک مکالمه شبیه سازی شده را باهم می‌خوانیم.

I am a teacher. I saw one of my students yesterday while I was going to school. He said hi and I said hi, too. We were walking when his phone rang. He answered his phone and got really angry while the other person was talking on the phone.

من یک معلم هستم. دیروز در حالی‌که داشتم به مدرسه می‌رفتم یکی از شاگردانم رو دیدم. او به من سلام کرد و من هم به او سلام کردم. ما داشیتم قدم میزدیم که تلفن او زنگ خورد. او تلفن‌اش را پاسخ داد و خیلی عصبانی شد در حالی‌که آن شخص هنوز هم در حال صحبت کردن بود.

He started to run without saying goodbye. I was thinking of him yesterday. I was feeling nervous. Today, he came to school and asked for an apology because of yesterday. It felt good. I asked “why were you running? Was your mom feeling bad?”

او بدون خداحافظی شروع به دویدن کرد. من تمام دیروز رو به اون فکر می‌کردم. خیلی نگران بودم. امروز، به مدرسه آمد و به خاطر دیروز معذرت خواهی کرد. حس خوبی بود. من از او پرسیدم که چرا داشتی می‌دویدی؟ آیا مادرت حالش بد بود؟

He said: No, my mom was not feeling good. I was running to the street to help my friend. They had seen a robber. The robber was stealing their car.

او گفت: نه، مادرم حالش بد نبود. من داشتم می‌دویدم به سمت خیابان تا به دوستم کمک کنم. آن‌ها یک دزد دیده بودند. آن دزد داشت ماشین آن‌ها را می‌دزدید.

/10
0 رای, 0 میانگین
9

Past Progressive

با توجه به مطالب گفته شده به سوالات پاسخ دهید.

1 / 10

.Two hours ago, she ……………… English

2 / 10

.When Eli was sleeping, we ………………. Football

3 / 10

. ...................... While I was leaving the office, it

4 / 10

?What ……… your father doing when I called

5 / 10

?Where was your brother ………… this morning

6 / 10

. .................... I saw Sara on the beach when I

7 / 10

. ........................... ,While I was listening to the radio

8 / 10

?Was she ……… when you left

9 / 10

. ................... Somebody opened the door when your sister

10 / 10

.It was raining when they ………………….. the party

امتیاز شما

نتیجه آزمون را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

Facebook Twitter
0%

لطفا به این آزمون امتیاز دهید!

دانلود فایل

بیشتر بخوانید

مقدمه: فکر کنم همه‌مان می‌دانیم و توافق داریم که شبکه‌های مجازی آمده‌اند که در زندگی ما بمانند و جزوی از روزمره‌ی بسیاری از ما شده‌اند. هر کسی را که می‌شناسیم عضوی از یکی از این شبکه‌های اجتماعی هستند، چه اینستاگرام باشد یا فیسبوک و تیک تاک، چه شبکه‌های مختلف دیگری که...

متن و ترجمه آهنگ Numb از Linkin Park

مقدمه یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین آهنگ‌های گروه Linkin Park، آهنگ "بی‌حس" یا همان “Numb” است که به موضوع فشار و توقعات والدین می‌پردازد. این آهنگ از دیدگاه نوجوانی است که از والدین خود احساس افسردگی و خفگی می‌کند و می‌خواهند او شخص دیگری باشد. نوجوان می‌خواهد بیشتر...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *