منابع تقویت مهارت Listening در زبان انگلیسی

مقدمه

آیا در فهم زبان انگلیسی مشکل دارید؟

آیا بهبود مهارت‌های شنیداری برای شما مشکل است یا احساس می کنید وقت تمرین ندارید؟

یکی از دغدغه‌های اصلی افراد به خصوص افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا دارند, چگونگی تقویت مهارت گوش دادن است. معمولا افراد، در انتقال پیام خود نسبت به درک پیام دیگران بهتر عمل می‌کنند.

اگر تجربه شرکت در کلاس‌های آموزش زبان را دارید، قطعا بارها و بارها معلمتان به شما گفته تا جایی که می‌توانید فیلم‌های زبان اصلی تماشا کنید تا گوش‌های شما به زبان انگلیسی عادت کند و مهارت گوش دادنتان تقویت شود. اما آیا تا بحال به فلسفه‌ای که پشت این ماجراست توجه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید منابع تقویت مهارت لیسنینگ دقیقا کدام‌ها هستند؟

اگر این سوالات در ذهن شماست و دنبال پاسخی قانع‌کننده هستید، پس توصیه می‌کنیم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

انواع مختلف منابع

به طور کلی، دو نوع منبع مختلف برای تقویت مهارت گوش دادن وجود دارد:

منابع معتبر و غیر درسی (Authentic Materials): این منابع شامل هر چیزی است که “بدون متن از پیش تعیین شده” تهیه شده است مثل سخنرانی‌ها و سمینارهای “زنده” انگلیسی که در تلویزیون و رادیو می‌شنوید و یا سخنان انگلیسی‌زبان‌ها خارج از محیط درسی.

منابع درسی و آموزشی (Non-authentic materials): این منابع با هدف آموزش طراحی شده‌اند و شامل سخنرانی‌ها و سمینارهای شبیه سازی شده و لیسنینگ‌های موجود در کتاب‌های آموزشی است. توجه داشته باشید که در منابع آموزشی کاملا برعکس منابع غیر درسی، متن‌ها از قبل کاملا اسکریپت (سناریو) شده‌اند و به همین دلیل کمتر طبیعی به نظر می‌رسند. در منابع غیردرسی، سخنرانی‌ها، سمینارها یا دیالوگ‌ها بدون هیچگونه اسکریپت و متنی آماده شده‌اند و همین امر باعث می‌شود این منابع کاملا طبیعی باشند زیرا در زندگی واقعی، مردم به صورت کاملا ساختار یافته و با داشتن متن از پیش تعیین شده صحبت نمی‌کنند.

ضعف های منابع درسی در تقویت مهارت گوش دادن

امروزه بی نهایت منابع آموزشی با کیفیت در بازار موجود است. تقریباً برای هر هدفی، هر سطحی از مهارت و هر موضوعی معلمان می‌توانند از منابع تقویت مهارت listening برای تقویت مهارت شنیداری زبان‌ آموزانشان استفاده کنند. منابع آموزشی، برای تشویق یادگیری و پیشرفت دانش‌ آموزان از استانداردها و تئوری‌های یادگیری زبان بهره برده‌اند. با این وجود، این منابع شنیداری که با هدف آموزش و برای کلاس‌های آموزش زبان طراحی شده‌اند، فاقد عناصر متعددی هستند که در دنیای واقعی و در انگلیسی محاوره‌ای وجود دارند. با این حال، راهی وجود دارد که از این حباب غیر واقعی فراتر رفته و وارد دنیای واقعی برای تقویت این مهارت بسیار مهم شوید.

البته استفاده از منابع درسی و آموزشی برای زبان‌ آموزانی که سطح ابتدایی یا متوسط دارند بسیار مفید است، اما دانش آموزان سطح پیشرفته باید برای تقویت مهارت گوش دادن، توانایی خود را با منابع Authentic یا غیر آموزشی به چالش بکشند. اگر خود را به منابع آموزشی کلاس‌ها محدود کنید، قطعا سطح زبان شما حتی نزدیک به یک انگلیسی زبان واقعی نخواهد رسید.

منابع درسی و آموزشی لیسنینگ فاقد لحنی واقعی هستند. سرعت گفتار در منابع تدوین شده ثابت است و کاملا با گفتار انگلیسی زبانان واقعی متفاوت است. تلفظ نیز غیر واقعی است.

همچنین تفاوت‌های نحوی و دستوری نیز وجود دارد. گفتارها بدون کوچکترین بریدگی کاملا شفاف، واضح و کامل ادا می‌شوند. ساختار جملات ساده و جملات کاملاً واضح ادا می‌شوند. در صورتی که در گفتار واقعی، گویندگان اغلب از جملات ناقص، طولانی و یا گاه بدون دستور صحیح استفاده می‌کنند. در مکالمات ضبط شده‌ی موجود در منابع آموزشی نیز نوبت‌ها کاملا منظم حفظ می‌شود و گویندگان یک مکالمه صحبت یکدیگر را قطع نمی‌کنند. اما در مکالمه‌ی واقعی، صحبت‌ها ممکن است بارها و بارها توسط دیگری قطع شود.

در مکالمه‌ی واقعی ممکن است یکی از افراد ترجیح دهد بیشتر شنونده باشد و بار اصلی صحبت بر دوش فرد مقابل باشد. در صورتی که در مکالمات موجود در متریال‌های آموزشی، معمولاً تقسیم زمان بین افراد نسبتاً مساوی است. همچنین بین متن‌های شنیداری آموزشی و غیر آموزشی تفاوت‌های واژگان وجود دارد. در منابع ESL گفتار عامیانه بسیار محدود استفاده می‌شود و میزان واژگان مورد استفاده از پیش برنامه ریزی شده است. در صورتی که در موقعیت‌های شنیداری غیر درسی، غالباً سر و صدای پس زمینه و سایر محرک‌های شنوایی درک شنیدار را برای زبان اموزان دشوار می‌کند.

برخی منابع authentic برای تقویت Listening زبان آموزان

 • برنامه‌های هواشناسی شبکه‌های انگلیسی زبان
 • مستندهای انگلیسی
 • آهنگ‌های انگلیسی
 • آگهی‌های تبلیغاتی انگلیسی زبانان
 • اخبار VOA و BBC
 • سخنرانی‌های افراد مشهور
 • سخنرانی‌های TED
 • سریال‌های انگلیسی مانند Friends و How I met your mother

برخی منابع آموزشی برای تقویت Listening

 • Tactics for Listening
 • Listening Extra
 • Englishclass 101
 • Learning English from Voice of America News
 • Englishpod

برخی از وبسایت‌های انگلیسی برای تقویت Listening

 

 

بیشتر بخوانید

مقدمه: فکر کنم همه‌مان می‌دانیم و توافق داریم که شبکه‌های مجازی آمده‌اند که در زندگی ما بمانند و جزوی از روزمره‌ی بسیاری از ما شده‌اند. هر کسی را که می‌شناسیم عضوی از یکی از این شبکه‌های اجتماعی هستند، چه اینستاگرام باشد یا فیسبوک و تیک تاک، چه شبکه‌های مختلف دیگری که...

متن و ترجمه آهنگ Numb از Linkin Park

مقدمه یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین آهنگ‌های گروه Linkin Park، آهنگ "بی‌حس" یا همان “Numb” است که به موضوع فشار و توقعات والدین می‌پردازد. این آهنگ از دیدگاه نوجوانی است که از والدین خود احساس افسردگی و خفگی می‌کند و می‌خواهند او شخص دیگری باشد. نوجوان می‌خواهد بیشتر...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *