روش نوشتن پاراگراف در زبان انگلیسی

مقدمه

شاید بزرگترین چالش زبان آموزان بعد از یادگیری اسپیکینگ, تقویت رایتینگ باشد. خیلی از زبان آموزان از نوشتن چه در فارسی و چه در انگلیسی ترس دارند و دلیل آن طبیعتاً تمرین نکردن و به قولی, اهمیت ندادن به زنگ انشاء در کودکی است. وقتی که صحبت از رایتینگ (به خصوص رایتینگ آیلتس) می‌شود, خیلی‌ها از یادگیری زبان جا می‌زنند. دلیل آن می‌توان ترس یا عدم داشتن اطلاعات کافی باشد. امروز, قصد داریم که به میزان حداقلی, ترس شما را از رایتینگ انگلیسی کم کنیم. ولی از آنجایی که هیچ کسی یک شبه نویسنده نمی‌شود, امروز قرار نیست صفر تا صد رایتینگ را با هم کار کنیم. به جای آن, از نخستین مرحله شروع می‌کنیم که آن, نوشتن یک پاراگراف است. یادگیری اولین مرحله از مهارت رایتینگ یعنی چگونگی نوشتن پاراگراف در زبان انگلیسی ، به شما کمک می‌کند تا مدل‌های مختلف پاراگراف در زبان انگلیسی مانند پاراگراف توصیفی را راحت‌تر یاد بگیرید.

پاراگراف در زبان انگلیسی چه ویژگی‌ هایی دارد؟

پاراگراف در زبان انگلیسی و یا بند به فارسی بخش جدایی از یک رایتینگ است که معمولا یک موضوع را پوشش می‌دهد. ولی با بقیه‌ی پاراگراف‌های رایتینگ هم جهت و هم موضوع است. به عنوان مثال, اگر موضوع رایتینگ شما درباره غذا در مکان‌های مختلف دنیا باشد, می‌توانید در یک پاراگراف درباره غذاهای شرقی و در پاراگراف دیگر از غذاهای غربی بنویسید. خیلی از معلم‌ها و کتاب‌ها اندازه درست یک پاراگراف را بین 5 تا 7 جمله می‌دانند ولی حقیقت قضیه آن است که این قانونی نیست که مجبور باشید از آن پیروی کنید. فقط توجه داشته باشید که پاراگراف شما نباید زیادی کوتاه و یا زیادی بلند باشد.

اعضای پاراگراف در زبان انگلیسی

برای مثال و درک بهتر, بیایید فرض کنیم که پاراگراف یک همبرگر است.

همبرگر معمولا سه بخش دارد: نان بالا, نان پایین و محتویات بین آن‌ها.

اگر نان بالا وجود نداشته باشد, همه‌ی محتویات بیرون می‌‍ریزند. اگر نان پایین نباشد, همبرگر را نمی‌توان بلند کرد. اگر محتویات نباشند, پس دارید نان خالی می‌خورید!

به همین گونه, پاراگراف هم حاوی سه بخش بسیار مهم است که نبود هرکدام از آن‌ها, باعث خراب شدن رایتینگ شما می‌شود. اکنون می‌خواهیم این بخش‌‌ها را با هم بررسی کنیم.

parts of a paragraph

 

Topic Sentence در پاراگراف در زبان انگلیسی

معمولا قبلا از شروع هر کاری, باید هدف خود را مشخص کنید. از همین جهت, قبل از نوشتن هر پاراگرافی, باید بدانید که دقیقا درباره چه موضوعی خواهید نوشت و از آن موضوع دور نشوید. به اولین جمله‌ی پاراگراف در زبان انگلیسی, Topic Sentence گفته می‌شود (در بعضی موارد, شاید چند جمله اول بخشی از Topic Sentence باشند). وظیفه‌ی این جمله, شروع کردن پاراگراف به شکل مناسب و مشخص کردن هدف پاراگراف است (اگر Topic Sentence اولین جمله یک متن باشد, وظیفه آن مشخص کردن هدف کل متن نیز می‌باشد). هر موضوعی و هر نکته‌ای که در Topic Sentence ذکر شد, باید در ادامه رایتینگ به آن‌ها پرداخته شود. به عنوان مثال, به این جمله‌ها توجه کنید.

SOURCE

In a paragraph about a summer vacation:

My summer vacation at my grandparents’ farm was filled with hard work and fun.

یک پاراگراف با موضوع تعطیلات در تابستان:

تعطیلات تابستان در مزرعه‌ی پدر و مادر بزرگم پر از کار سخت و تفریح بود.

  In a paragraph about school uniforms:

  School uniforms would help us to feel more unity as a student.

  یک پاراگراف با موضوع یونیفورم مدرسه:

  یونیفورم‌های مدرسه به ما کمک می‌کنند که به عنوان یک دانش آموز, بیشتر حس اتحاد و یکدستی داشته باشیم.

  In a paragraph about how to make a peanut butter and jelly sandwich:

  Making a peanut butter and jelly sandwich is easy if you know the steps.

  یک پاراگراف با موضوع درست کردن ساندویچ کره بادام زمینی و ژله:

  درست کردن ساندویچ کره بادام زمینی و ژله کار آسانی است اگر مراحل آن را بلد باشید.

   

  همانطور که می‌بینید, هر Topic Sentence یک موضوع اصلی به ما ارائه کرده و ما به عنوان خواننده می‌توانیم مطمئن باشیم که آن پاراگراف درباره آن موضوع اصلی می‌باشد. ولی Topic Sentence فقط به ما موضوع اصلی را نمی‌دهد. بلکه در کنار آن, به ما Controlling Idea را نیز ارائه می‌کند.

  Controlling Idea در واقع ایده‌ایست که به کمک آن, به موضوع اصلی پرداخته می‌شود. به عنوان مثال, در Topic Sentence اول, موضوع اصلی تعطیلات تابستان بوده و Controlling Idea, گذراندن وقت در خانه پدر و مادربزرگ نویسنده (و تفریح و کارکردن در آن جا) است. بعد از نوشتن این Topic Sentence, نویسنده نباید درباره ایده‌ی بی ربطی مثل درس خواندن برای کنکور در تابستان حرف بزند. با اینکه موضوع اصلی هنوز تعطیلات تابستان است, ولی Controlling Idea فرق می‌کند. به همین ترتیب, در پاراگراف دوم نویسنده نمی‌تواند درباره نحوه شستن لباس یونیفورم خود حرف بزند, چونکه Controlling Idea متفاوت است (با اینکه موضوع اصلی یعنی یونیفورم مدرسه تغییر نکرده است). برای تمرین, سعی کنید چند جمله غلط و چند جمله درست برای ادامه‌ی پاراگراف سوم بنویسید.

  اگر بخواهیم Topic Sentence را خلاصه کنیم:

  Topic Sentence معمولا جمله‌ی اول پاراگراف در زبان انگلیسی است که به ما موضوع اصلی پاراگراف و Controlling Idea آن را می‌دهد. هر جمله‌ای که در ادامه‌ی Topic Sentence نوشته شود, باید مربوط به آن باشد چون اگر جمله‌های بی ربط بنویسیم, رایتینگ ما خراب می‌شود.

  Supporting Sentences یک پاراگراف در زبان انگلیسی

  اکنون رسیدیم به محتویات همبرگر. به طور ساده, هر جمله‌ای که بعد از Topic Sentence نوشته شود (به جز جمله آخر), Supporting Sentence نام دارد. وظیفه‌ی Supporting Sentence, توضیح دادن, نمایش دادن و دلیل و مدرک آوردن برای Topic Sentence است. این جملات باید به روند طبیعی نوشته شوند (یعنی از یک موضوع به موضوع دیگری پرش نکنند) و نباید ایده جدیدی (که Topic Sentence را ساپورت نکنند) ارائه دهند. اکنون بیاید برای پاراگراف اول چند Supporting Sentence بنویسیم:

  When I was at my grandparent’s house, I helped them a lot with the housework because I didn’t want them to work too much. After doing the housework in the morning, we went out in the forest to camp and hunt. It was really fun hanging out with them.

  وقتی در خانه‌ی پدر و مادربزرگم بودم, خیلی به آن‌ها در کارهای خانه کمک کردم چونکه نمی‌خواستم زیادی کار کنند. بعد از انجام کارهای خانه در صبح, ما به جنگل رفتیم تا کمپ و شکار کنیم. وقت گذراندن با آن‌ها خیلی لذت بخش بود.

   

  همانطور که مشاهده می‌کنید, هر جمله‌ای که بعد از Topic Sentence پاراگراف اول آمد, به گونه‌ای بیشتر موضوع اصلی و Controlling Idea را توضیح داد. پس اهمیت Supporting Sentence نباید نادیده گرفته شود.

   

  اگر بخواهیم Supporting Sentence را خلاصه کنیم:

  هر جمله‌ای که بعد از Topic Sentence بیاید (به غیر از جمله آخر). وظیفه آن‌ها توضیح بیشتر Topic Sentence است.

  Concluding (Closing) Sentences یک پاراگراف در زبان انگلیسی

  به جمله‌ی آخر هر پاراگراف, Concluding Sentence گفته می‌شود. وظیفه‌ی اول این جمله, طبیعتا باید تمام کردن پاراگراف باشد ولی جدای از آن, باید مربوط به موضوع اصلی و Controlling Idea در Topic Sentence نیز باشد. به عنوان مثال, می‌توان همان جمله‌ی اول پاراگراف را با تغییر کلمات و جمله بندی (ولی بدون تغییر معنی‌ اصلی) نوشت. ولی این را هم باید درنظر داشته باشیم که Concluding Sentence نیازی نیست همیشه Topic Sentence را خلاصه کند. بعضی اوقات این جمله نتایج Supporting Sentences را هم می‌تواند شرح دهد. همچنین با استفاده از کلماتی که این زیر نوشته شدند, می‌توان به نویسنده سیگنال اتمام پاراگراف را داد:

  All in all In brief
  Overall In short
  In the long run In essence
  As has been noted To summarize
  After all Altogether
  All things considered To sum up
  In summary Ultimately
  .etc In conclusion

  برای مثال, به این دو Concluding Sentence برای دو پاراگراف اول بالا توجه کنید:

   

  1. All in all, I had a very good time at my grandparents’ last summer even if I worked a lot.

  روی هم رفته, تابستان گذشته در خانه‌ی پدر و مادربزرگم خیلی به من خوش گذشت, با اینکه خیلی کار کردم.

  1. To summarize, it’s very crucial for students to wear uniforms because they will look more organized as a group.

  به طور خلاصه, برای دانش آموزان پوشیدن یونیفورم خیلی مهم است چونکه به عنوان یک گروه منظم تر به نظر می‌رسند.

  اکنون سعی کنید برای پاراگراف سوم یک Concluding Sentence بنویسید!

  اگر بخواهیم Concluding Sentence را خلاصه کنیم:

  جمله‌ای که در آخر یک پاراگراف در زبان انگلیسی میاید و به علاوه‌ی تمام کردن پاراگراف, باید یا Topic Sentence را به نحو دیگری توضیح بدهد و یا نتایج Supporting Sentences را بگوید.

   

  تمرین

  سعی کنید تمرین رایتینگ را از همین امروز شروع کنید! برای اینکه دستتان به نوشتن باز شود, می‌توانید اول یک Topic Sentence را نوشته و بعد آن را ادامه دهید. اکنون برای تمرین, پاراگراف زیر را خوانده و اجزای مختلف آن را شناسایی کنید. سپس در قسمت نظرات پاسخ را قرار دهید:

  Topic Sentence, Controlling Idea, Supporting Sentences, Concluding Sentence

  My embarrassing experience happened eight years ago here at MiraCosta College. I was with a class of beginning level students. On that day, I taught them vocabulary words for the parts of the body. I tried to explain “toes,” but some people in the class did not understand. Then I decided to take off my shoe. I had a big hole in my socks and my toes stuck out. I felt humiliated because many students laughed. In conclusion, I learned that you should check your socks before taking off your shoes in front of a class full of students, wear sandals when teaching about body vocabulary, or use pictures.

  SOURCE

  بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن Opinion Paragraph

  دانلود جزوه و پاسخ‌نامه

  بیشتر بخوانید

  چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

  مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

  راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

  مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

  نظرات

  0 Comments

  Submit a Comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *