مهاجرت تحصیلی به کانادا

مقدمه

کانادا به عنوان یک مقصد بین المللی برای تحصیل، این فرصت را برای کسب آموزش در سطح جهانی در یک محیط چند فرهنگی فراهم و تحصیل در این کشور را به یک تصمیم ارزشمند تبدیل کرده‌است. به لطف سیاست‌های مهاجرتی کانادا، بسیاری از دانش‌آموزان و دانش جویان مهاجرت تحصیلی به کانادا را اولین قدم برای اقامت دائم و در نهایت کانادایی شدن می‌دانند!

مجوز تحصیل یا استادی پرمیت چیست؟

طبق گزارش اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا مجوز تحصیل یا study permit سندی است که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد در یک موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا تحصیل کنند. توجه داشته باشید که مجوز تحصیل شما با ویزا تفاوت دارد. مجوز تحصیل به شما اجازه ورود به کانادا را نمی‌دهد. همچنین، ممکن است برای ورود به کانادا به ویزای بازدیدکننده یا مجوز سفر الکترونیک نیاز داشته باشید. هنگامی که مجوز تحصیل شما تایید شد، دولت نامه تایید مجوز تحصیل و در صورت نیاز، ویزای ورود را در پاسپورت شما صادر می‌کند که به شما اجازه مهاجرت به کانادا را می‌دهد.

مجوز تحصیل چه مدت اعتبار دارد؟

مجوز تحصیل معمولاً مدت برنامه تحصیلی شما به علاوه 90 روز اضافی است. این 90 روز به شما این امکان را می‌دهد که برای ترک کانادا یا درخواست تمدید اقامت خود آماده شوید.

در این دستورالعمل استثناهایی وجود دارد:

 • پذیرش مشروط: اگر موسسه آموزشی شما از شما بخواهد که دوره‌هایی (مانند دوره‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم) را قبل از پذیرش شما در رشته اصلی بگذرانید، مجوز تحصیل شما برای طول دوره به اضافه یک سال معتبر خواهد بود. پس از پذیرش در رشته اصلی، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید.
 • تاخیر در تکمیل دوره: اگر دوره‌های خود را قبل از تاریخ درج شده در مجوز خود به پایان نرسانید، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید.
 • تکمیل زودهنگام دوره: اگر تحصیلات خود را زودتر تمام کنید، مجوز شما بدون توجه به اینکه چه تاریخی در مجوز تحصیلی درج شده باشد، 90 روز پس از اتمام تحصیلات، معتبر نخواهد بود.

یکی از شرایط مجوز تحصیل شما این است که باید فعالانه تحصیل در کانادا را دنبال کنید. اگر از برنامه تحصیلی خود مرخصی بگیرید، بدون در نظر گرفتن تاریخ انقضای مجوز تحصیل، مجوز تحصیل شما 150 روز پس از تاریخ اعطای مرخصی باطل می‌شود. اگر در طی 150 روز به تحصیل خود ادامه ندهید، باید برای مشخص کردن وضعیت خود در کانادا اقدام کنید یا قبل از این، کانادا را ترک کنید.

‌آماده شدن برای درخواست مجوز دانشجویی

 • جدول زمانی: روند درخواست برای یک رشته دانشگاهی حداقل یک سال قبل از آغاز ترم شروع می‌شود، بنابراین حتماً به ترتیب در مورد کالج‌ها/دانشگاه‌ها و فرآیندهای درخواست آن‌ها تحقیق کنید.
 • شناسایی رشته و دانشگاه: مجوز تحصیل فقط برای تحصیل در DLI صادر می‌شود. هر استان و قلمرو کانادا مسئول سیستم آموزشی خود است. مدارس آموزشی پس از دبیرستان در کانادا دانشگاه‌ها، کالج‌ها، کالج‌های خصوصی، یا مدارس فنی و حرفه‌ای هستند که هر کدام مجموعه‌ای از قوانین درخواست و معیارهای انتخاب خود را دارند.
 • برای کسب اطلاعات در مورد رشته‌های تحصیلی مختلف، هزینه‌ها و نکاتی در مورد زندگی دانشجویی، می‌توانید به EduCanada مراجعه کنید.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم آموزشی در هر استان و قلمرو، می‌توانید مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین المللی (CICIC) را مرور کنید.
 • هزینه زندگی و تحصیل: شهریه دانشگاه جزء اصلی هزینه تحصیل در خارج از کشور است. و فراموش نکنید که برای خرید کتاب، مسکن، غذا، پوشاک، سفر و حمل و نقل بودجه اختصاص دهید.

نحوه درخواست مجوز تحصیل: راهنمای گام به گام

مرحله 1: ثبت نام در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI)

برای درخواست مجوز تحصیل، به نامه پذیرش از یک DLI نیاز دارید. DLI مدرسه یا دانشگاهی است که توسط یک دولت استانی یا منطقه‌ای برای میزبانی از دانش آموزان بین المللی تایید شده است. همه مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا هم DLI حساب می‌شوند. اگر قصد دارید در مقطع دانشگاهی تحصیل کنید، مطمئن شوید که آن دانشگاه در این لیست قرار دارد.

هنگامی که یک مدرسه شما را به عنوان دانش آموز یا دانشجو پذیرش می‌کند، نامه پذیرش صادر می‌کند. این نامه برای درخواست مجوز دانشجویی ضروری است و به عنوان مدرک پذیرش محسوب می شود.

مرحله 2: مدارک خود را آماده کنید

داشتن تمام مدارک مورد نیاز آمادگی شما را برای داشتن یک درخواست مطمئن تضمین می‌کند.

این‌ها برخی از اسناد و مدارکی هستند که برای درخواست مجوز دانشجویی نیاز خواهید داشت:

 • مدرک پذیرش: می‌توانید اصل یا کپی الکترونیکی نامه خود را با درخواست مجوز تحصیلی خود همراه کنید.
 • مدرک هویت: شما به عنوان دانشجو و هر یک از اعضای خانواده که شما را در کانادا همراهی می‌کنند باید پاسپورت یا سند مسافرتی معتبر داشته باشید.
 • اثبات حمایت مالی: در حین درخواست، باید ثابت کنید که هم می‌توانید شهریه دانشجویی خود را پرداخت کنید و هم از خود و اعضای خانواده‌ای که با شما به کانادا می‌آیند حمایت کنید. شما می‌توانید وجوه خود را با اسناد زیر ثابت کنید:
 1. اگر به کانادا پول منتقل کرده اید، یک حساب بانکی کانادایی به نام خود نشان دهید.
 2. گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) از یک موسسه مالی کانادایی.
 3. مدرک وام دانشجویی یا تحصیلی از بانک.
 4. صورت حساب‌های بانکی شما در 4 ماه گذشته
 5. پیش نویس بانکی که بتوان آن را به دلار کانادا تبدیل کرد.
 6. اثبات پرداخت شهریه و هزینه مسکن.
 7. نامه‌ای از شخص یا مدرسه که به شما پول می‌دهد.
 8. اگر بورسیه تحصیلی دارید یا در یک رشته آموزشی با بودجه کانادا هستید، مدرکی مبنی بر پرداخت بودجه از داخل کانادا.

در حین تهیه مدارک وجوه خود، حتما حداقل بودجه مورد نیاز برای حمایت از خود به عنوان دانشجو (و اعضای خانواده که با شما می آیند) را بررسی کنید.

بسته به پرونده شما، مدارک دیگری که ممکن است مورد نیاز باشند عبارتند از:

 • توضیح نامه(Study Plan): برای کمک به افسر ویزا برای درک اهداف و برنامه شما است. این نامه به افسر توضیح می‌دهد که چرا می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید، چگونه این رشته به پیشبرد اهداف شغلی شما کمک می‌کند، و اینکه شما مسئولیت‌های خود را به عنوان یک دانشجو درک می‌کنید.
 • گواهی قبولی کبک (CAQ): اگر می‌خواهید در کبک تحصیل کنید، به گواهی نامه پذیرش کبک (CAQ) نیاز دارید که توسط دولت کبک صادر شده باشد. مدرسه یا دانشگاه شما می‌تواند تمام جزئیات مربوط به نحوه درخواست CAQ را به شما بدهد.
 • اظهارنامه سرپرست (فقط برای افراد زیر سن قانونی): اگر شما زیر سن قانونی هستید و در کانادا تحصیل می‌کنید، به یک سرپرست نیاز دارید و باید فرم اظهارنامه سرپرستی را همراه با درخواست خود داشته باشید.
 • معاینه پزشکی (در صورت لزوم): اگر می‌خواهید به کانادا بیایید، ممکن است نیاز به معاینه پزشکی داشته باشید. این برای اطمینان از عدم پذیرش شما به دلایل پزشکی است.
 • گواهی پلیس (در صورت نیاز): ممکن است در حین درخواست دادن نیاز به دریافت گواهی پلیس داشته باشید. این برای بررسی این است که آیا سابقه کیفری دارید یا خیر. بسته به رشته‌ای که برای آن درخواست می‌دهید، شما و هر عضو خانواده 18 ساله یا بالاتر ممکن است نیاز به دریافت گواهی پلیس داشته باشید.
 • سایر مدارک: تمام مدارکی که در چک لیست اسناد توسط دفتر ویزای محلی شما مشخص شده‌اند.

مرحله 3: درخواست بدهید

هنگام درخواست برای مجوز دانشجویی، می‌توانید درخواست آنلاین یا ارسال درخواست کاغذی از طریق پست یا پیک را انتخاب کنید. از آنجایی که زمان پردازش در طول ماه‌های تابستان افزایش می‌یابد، دانشجویان باید زودتر درخواست دهند تا مطمئن شوند که می‌توانند قبل از تاریخ شروع رشته خود به کانادا سفر کنند.

معمولا در حالی که درخواست شما بررسی می‌شود، باید مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهید. پس از پرداخت هزینه بیومتریک و ارسال درخواست خود، نامه درخواست بیومتریک دریافت خواهید کرد که جزئیات آن را مشخص می‌کند. شما 30 روز فرصت دارید تا مشخصات بیومتریک خود را شخصاً ارائه دهید. تا زمانی که این اطلاعات ارائه نشود، پردازش رشته شما آغاز نمی شود.

مرحله 4: برای ورود به کانادا آماده شوید

اگر درخواست مجوز دانشجویی شما تایید شود، یک معرفی نامه دریافت خواهید کرد. این نامه مجوز تحصیل شما نیست، بلکه مدرکی است که باید هنگام ورود به کانادا به افسر نشان دهید. همچنین مجوز سفر الکترونیکی (eTA) یا ویزای اقامت موقت (TRV) خود را برای ورود به کانادا دریافت خواهید کرد. در صورت نیاز به TRV، باید پاسپورت خود را برای مهر ویزا قبل از صدور معرفی نامه به دولت ارائه دهید.

پس از ورود به کانادا، با یک افسر خدمات مرزی ملاقات خواهید کرد. افسر موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • درخواست دیدن پاسپورت یا مدارک سفر شما. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • معرفی نامه‌ای که دفتر ویزا پس از تایید مجوز تحصیل برای شما ارسال کرد.
 • یک کپی از نامه معتبر پذیرش از دانشگاه شما.
 • اثبات بودجه برای حمایت از خود در طول اقامت در کانادا.
 • معرفی نامه یا هر مدرک دیگری که دفتر ویزا از شما خواسته.
 • یا ویزای eTA معتبر یا اقامت موقت.
 • پرسیدن چند سوال
 • مطمئن شود که شرایط لازم برای ورود به کانادا را دارید. ممکن است مجبور شوید ثابت کنید که در پایان اقامت خود کانادا را ترک خواهید کرد.

در صورت رضایت، افسر مدرک مجوز تحصیل شما را صادر می‌کند. آن‌ٔها همچنین ممکن است پاسپورت شما را مهر کنند و به شما اطلاع دهند که چه مدت می‌توانید در کانادا بمانید – معمولاً این با مدت مجوز تحصیل شما مطابقت دارد.

پس از صدور، باید جزئیات مجوز تحصیل خود را در حالی که هنوز در فرودگاه هستید بررسی کنید تا مطمئن شوید که مجوز به درستی صادر شده است. هر گونه خطا باید به افسر خدمات مرزی اطلاع داده شود تا در محل اصلاح شود.

بیشتر بخوانید

چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *