آزمون آیلتس چیست؟

مقدمه

آزمون آیلتس (IELTS) یکی از معتبرترین آزمون‌های سنجش سطح زبان انگلیسی است که تقریبا در همه کشورها و دانشگاه‌ها قابل قبول است. این آزمون در بیش از 110 کشور جهان همه ساله در دوره‌های زمانی مختلف سال برگزار می‌شود و افرادی که نمره قابل قبول این آزمون را دریافت کنند می‌تواند از این مدرک برای تحصیل در خارج از کشور و یا افزایش فرصت‌های شغلی خود استفاده کنند.

کلمه IELTS مخفف شده International English Language Testing System است که می‌توان آن را سیستم ارزیابی جهانی زبان انگلیسی معنی کرد. نمره‌دهی این آزمون از 0 تا 9 است که در ادامه این مقاله به تفکیک در باره آن بحث خواهیم کرد.

بخش‌های مختلف آزمون آیلتس

آزمون آیلتس در چهار بخش، مهارت‌های چهارگانه اصلی زبان را به خوبی مورد سنجش قرار می‌دهد. این چهار بخش شامل مهارت‌های نوشتاری (Writing)، خواندن (Reading)، شنیداری (Listening) و صحبت کردن (Speaking) است که البته مهارت صحبت کردن بعد یا قبل از آزمون سه مهارت دیگر از داوطلبان گرفته می‌شود.

بخش نوشتاری آزمون آیلتس

برای بخش نوشتاری آزمون آکادمیک آیلتس شرکت کنندگان 60 دقیقه زمان دارند تا به سوالات داده شده پاسخ دهند. بخش نوشتاری به دو بخش تقسیم می‌شود که برای بخش اول داوطلب حداقل 150 و در بخش دوم حداقل 250 کلمه با توجه به موضوع داده شده باید بنویسد. در نظر داشته باشید که نوشتن متن‌های کمتر از 150 و 250 کلمه باعث می‌شود شما نمره کامل این بخش را نگیرید.

بخش خواندن

در این بخش از آزمون آیلتس که مهارت خواندن داوطالبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، شرکت کنندگان باید به 40 سوال در 60 دقیقه پاسخ دهند. متن‌های این بخش همه از کتاب‌ها، روزنامه‌ها و مجله‌های غیر تخصصی انتخاب می‌شوند.

بخش شنیداری آزمون آیلتس

بخش شنیداری آزمون آیلتس دارای چهار قسمت است. در هر قسمت از این آزمون شرکت کنندگان به 10 سوال باید پاسخ دهند. مدت زمان این آزمون 40 دقیقه احتساب شده است و در پایان آزمون 10 دقیقه دیگر فرصت دارید که جواب‌های خود را به پاسخنامه منتقل کنید.

بخش صحبت کردن

مدت زمان مصاحبه آزمون آیلتس بین 10 تا 15 دقیقه متغییر است. بخش اول مصاحبه به موصوعات شخصی یا عمومی می‌پردازد. این موضوعات می‌توانند درباره وضعیت خانوادگی، وضعیت شغلی، شهر یا محل زندگی، سوالات گوناگونی درباره علایق داوطب و دیگر موضوعات از این قبیل باشد. در بخش دوم، به داوطلب دو دقیقه وقت داده می‌شود که درباره موضوع داده شده صحبت کند و نقطه نظرهای خود را ارائه دهد. در بخش آخر هم به مدت 5 دقیقه درباره‌ی موضوع بخش دوم به بحث و گفتگو با مصاحبه کننده می‌پردازند.

انواع آزمون آیلتس

آزمون‌های آیلتس به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • آیلتس آکادمیک ( IELTS Academic )
 • آیلتس جنرال ( IELTS General Training )
 • آیلتس UKVI
 • آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)

آزمون آکادمیک

این آزمون مناسب کسانی است که قصد مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به بالاتر را دارند. این آزمون در اکثر دانشگاه‌های جهان مورد تایید است. آزمون آیلتس آکادمیک یکی از معتبرترین و معروفترین آزمون‌ها میان دانشجویان است.

آزمون آیلتس جنرال

این آزمون مناسب افرادی است که برای سفرهای کاری کوتاه مدت نیاز به ارائه مدرک زبان هستند. این آزمون معمولا افراد را از نظر معلومات اجتماعی و سطح برقراری ارتباط آن‌ها می‌سنجد. آزمون جنرال می‌تواند شانس یافتن فرصت‌های شغلی برای آن دسته از داوطلبان که خواهان مهاجرت شغلی هستند را نیز افزایش دهد.

آزمون آیلتس UKVI

هیچ تفاوتی میان آزمون آکادمیک آیلتس و UKVI نیست. این آزمون برای آن دسته از داوطلبانی است که برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به کشور انگلیس را دارند. شرایط برگزاری این آزمون متفاوت است و هنگام برگزاری آزمون نظارت بیشتری به عمل می‌آید. این آزمون بجز به در انگلیس، برای مهاجرت در تمام دنیا معتبر است.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز

این آزمون برای آن دسته از داوطلبانی است که دنبال یک آزمون ساده‌تر برای مهاجرت به انگلستان هستند. تمرکز این آزمون بیشتر روی علاقه‌مندی‌ها، آموزش، مشکلات اجتماعی، استعداد‌ها اوقات فراقت و خانواده و دوستان را در بر می‌گیرد.

منابع آزمون IELTS

با توجه به تجربه اساتید آزمون‌های آیلتس و دانشجویانی که برای این آزمون خود را آماده می‌کردند، منابع زیر معرفی می‌شوند.

 • کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج
 • کتاب Oxford Word Skills
 • کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
 • کتاب Listening for IELTS
 • کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS
 • کتاب‌های آیلتس کمبریج ۱ تا ۱۶
 • کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs
 • کتاب Get ready for IELTS Listening
 • کتاب New insight into IELTS
 • کتاب جذاب Essential Grammar in Use
 • کتاب Get Ready for IELTS Speaking
 • کتاب Essential Words for the IELTS
 • کتاب Complete IELTS Bands
 • کتاب Objective IELTS Intermediate
 • کتاب Objective IELTS Advanced

این منابع صرفا جزئی از منابع آیلتس هستند و داوطلبان آین آزادی را دارند که منابعی که خود می‌پسندند را مطالعه کنند.

نحوه محاسبه نمره آزمون آیلتس

آزمون آیلتس برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه یک نمره جداگانه 0 تا 9 تعریف کرده است. ارزش نمرات این چهار مهارت با هم برابر است و به عبارتی هر کدام از آن‌ها یک چهارم کل نمره آیلتس است. پس با گرفتن معدل کل مهارت‌ها نمره پایانی آیلتس نمایان می‌شود.

روش گرد کردن نمره آیلتس

نمره پایانی آیلتس به نیم یا نزدیک‌ترین نمره گرد می‌شود. در صورتی که معدل چهار مهارت بیست و پنج صدم شود، نمره پایانی به نیم گرد می‌شود. مثال‌های زیر فرایند محاسبه و گرد کردن نمرات را به خوبی نشان می‌دهند.

 

 

A: Listening: 6.5, Reading: 7, Writing: 5, Speaking: 6.5

Overall: (6.57++5+6.5) /4= 6.25, Band= 6.5

B: Listening: 3.5, Reading: 4, Writing: 4, Speaking: 4

Overall: (3.5+4+4+4) /4= 3.875, Band= 4

C: Listening: 6.5, Reading: 5.5, Writing: 6, Speaking: 6

Overall: (6.5+5.5+6+6) /4= 6.125, Band= 6

دو مثال آخر به خوبی نشان می‌دهند که زمانی که نمره شما از بیست و پنج صدم کمر باشد به سمت پایین گرد می‌شود.

بیشتر بخوانید

چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *