چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه:

یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی چنین افرادی عموماً شرایط شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی را ندارند و درواقع مجبورند که به تنهایی مطالعه کنند. از آنجایی که امروزه شرکت در آزمون آیتلس به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زبان‌آموزان تبدیل شده، در این مقاله قصد داریم خصویات یک استاد آیتلس را برشمریم تا بتوانید یک استاد خوب آیلتس برای خود انتخاب کنید.

یک استاد خصوصی آیلتس باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

بدون شک اولین و بارز‌ترین خصویت یک استاد خصوصی آیلتس تسط کامل بر زبان انگلیسی و بالاخص آزمون آیلتس است. ممکن است شخصی دکترای آموزش زبان انگلیسی داشته باشد و زبان انگلیسی را با کیفیت بسیار بالایی بکار ببرد اما این امر نباید باعث شود که تصور کنید آن شخص می‌تواند شما را برای آزمون آیلتس اماده کند. البته چنین شخصی می‌تواند به شما در یادگیری زبان انگلیسی کمک کند اما شناخت و تسلط او به آزمون آیلتس ممکن است است کمتر از آن چیزی باشد که شما نیاز دارید. داشتن مدرک آیتلس می‌تواند دلیل خوبی برای نشان دادن سطح تسلط استاد شما باشد اما این به تنهایی کافی نیست. در کنار داشتن یک مدرک معتبر، استاد شما باید ویژگی‌های دیگری داشته باشد که آن‌ها را در اینجا بررسی می‌کنیم.

تجربه‌ی تدریس آیلتس

متاسفانه بدلیل آشفته بازار موجود در رابطه با آیلتس، تقریبا هر کسی که یک مدرک زبان داشته باشد خود را شایسته‌ی تدریس زبان انگلیسی می‌داند. چه آن‌هایی که مدرک دانشگاهی دارند و چه ‌آن‌هایی که مدرک ماک یا اصلی آیلتس دارند. با کمی جستوجو در شبکه‌های اجتماعی متوجه خواهید شد که بسیاری از متقاضیان تدریس آیلتس فارغ‌ التحصیل رشته‌های دیگرند و تنها به صرف داشتن مدرک آیلتس رو به تدریس آن آورده‌اند. متاسفانه بسیاری از زبان‌آموزان تصور می‌کنند که اگر استادشان نمره‌ی 7.5 آیلتس داشته باشد، می‌تواند به آن‌ها هم کمک کند تا همین نمره را کسب کنند. اما حقیقت امر آن است که برای موفقیت در آزمون آیلتس شما به استادی نیاز دارید که علاوه بر تسلط بر اصول تدریس و داشتن مدرک آیلتس تجربه‌ کافی در این زمینه را هم داشته باشد. شخصی که فارغ التحصیل رشته‌ی زبان است و مدرک معتبر آیتلس هم دارد حداقل باید دو سال سطوح ابتدایی آیلتس را در آموزشگاه‌ها تدریس کند و بعد از آن رو به تدریس خصوصی بیاورد. بنابراین یک استاد خصوصی آیلتس خوب باید حداقل دوسال تجربه‌ی تدرس آیلتس داشته باشد. در غیر این صورت نمی‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای یک دوره‌ی خصوصی آیلتس باشد.

به روز بودن

ملاک دیگر برای انتخاب استاد خصوصی ایلتس به روز بودن استاد شماست. منظور ما از به روز بودن هم آشنایی استاد از جدید‌ ترین منابع آیلتس است و هم توانایی او در بکار گیری تکنولوژی . در دوران کرونا، اساتید بسیاری با مشکل جدی در تدریس روبرو شدند و دلیل این امر علاوه و مشکلات اینترنتی ضعف این اساتید در برگزاری کلاس‌های آن لاین است. به دلایل مختلف ممکن است شما نتوانید در کلاس درس حضور داشته باشید و همچنان بخواهید در زمان مشخص شده در آزمون آیلتس شرکت کنید. بنابراین هنگام انتخاب استاد خصوصی آیلتس، حتماً در نظر داشته باشید که از او در مورد امکان و توانایی تدریس آن‌لاین کلاس‌ها بپرسید.

بیشتر بخوانید: آزمون تافل چیست؟

منظم بودن

مشخصه‌ی دیگری که استاد شما باید داشته باشد،  منظم بودن است. به طور کلی یک متقاضی آیلتس از نظر زمانی تحت فشار است. آکثر داوطلبان پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارجی شروع به آمادگی برای آزمون آیلتس می‌کنند. این امر اگرچه اشتباه است اما نیاز به منظم بودن استاد و زبان آموز را دوچندان می‌کند. بنابراین شما باید استادی انتخاب کنید که کلاس‌ها و آزمون‌هایش را درست طبق برنامه پیش ببرد. استادی که در یک ماه چند کلاس شما را کنسل کند و در ماه بعدی برای شما کلاس جبرانی بگذارد تنها برنامه ریزی شما را مختل می‌کند.

کم مشغله بودن

کم مشغله بودن استاد هم معیار دیگری است که حتماً هنگام انتخاب استاد خصوصی آیلتس باید به آن توجه ویژه داشته باشید. اساتیدی که به واسطه‌ی مهارت بالا و محبوبیت زیاد کلاس‌های فراوانی دارند، مطمئناً نمی‌توانند برای تمام کلاس‌هایشان به یک اندازه وقت بگذارند. چنین اساتیدی گاهاً در یک روز 7-8 کلاس برگزار می‌کنند. مطمئناً می‌توانید تصور کنید که چنین اساتیدی در بعضی از کلاس‌هایشان کم انرژی و بدون آمادگی کامل ظاهر خواهند شد که این امریادگیری شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به طور کل سعی کنید استادی انتخاب کنید که در طول یک روز بیش‌تر از 5 کلاس تدریس نکند و برای کلاس شما زمان کافی برای آماد کردن مطالب درسی داشته باشد.

در چه شرایطی باید استاد آیتلس بگیریم؟

مطمئناً اگر در مراحل اولیه‌ی یادگیری زبان انگلیسی هستید نیازی به استاد خصوصی آیلتس ندارید. تنها زبان‌آموزانی که در سطح upper-intermediate و یا advance هستند باید به دنبال استاد خصوصی آیلتس باشند. اگر بخواهید از ابتدای امر یادگیری با یک استاد خصوصی آیلتس پیش بروید مطمئناً باید هزینه‌ی بسیار زیاد پرداخت کنید. همچنین در نظر داشته باشید که یک استاد با تجربه‌ی آیلتس توانایی چندانی در زمینه‌ی تدریس سطوح مبتدی ندارد. دلیل این امر آن است که چنین استادی معمولاً کلاس‌هایش را به زبان انگلیسی تدریس کرده و از ساختار‌ها و لغات نسبتاً پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که شما به عنوان یک زبان‌آموز مبتدی ممکن است در درک توضیحات او به مشکل بخورید. همچنین یک استاد آیلتس به احتمال زیاد مدت‌هاست که گرامر مبتدی زبان انگلیسی را تدریس نکرده و از همین رو در تدریس چنین مطالبی دارای ضعف‌هایی خواهد بود.

هزینه‌ی یک جلسه تدریس خصوصی آیتلس چقدر است؟

سوالی که ممکن است در ذهن بسیاری از شما باشد هزینه‌ی کلاس‌های خصوصی آیلتس است. متاسفانه نمی‌توان برای یک کلاس خصوصی آیلتس قیمت واحدی در نظر گرفت. دلیل این امر آن است که اساتید زبان با توجه به مدرک زبان خود، میزان تجربه، و تعداد شاگردانی که دارند هزینه‌ی کلاس خود را مشخص می‌کنند. در حالیکه برخی از اساتید زبان ممکن است بایت یک جلسه‌ی 90 دقیقه‌ای 70 یا 100 هزار تومان از شما بخواهند، اساتید دیگر بایت تدریس چنین کلاسی ممکن است از شما 700-800 هزار تومان درخواست کنند. مطمئناً چه آن‌هایی که حاضرند با قیمت بسیار پایین به شما زبان یاد دهند و چه آن‌هایی که قیمت‌های نجومی می‌دهند را باید از لیست خود حذف کنید. صراحتاً می‌توانیم بگوییم که هزینه‌ی منطقی برای یک جلسه 90 دقیقه‌ای آیلتس آن هم بصورت خصوصی و برای یک نفر باید بین 300-400 هزار تومان باشد. بنابراین اگر استاد مد نظر شما مبلغی بسیار کم‌تر و یا بیش‌تر از این مبلغ از شما می‌خواهد پیش‌نهاد می‌کنیم به دنبال استاد دیگری بگردید.

سخن پایانی

انتخاب آگاهانه‌ی استاد خصوصی آیلتس می‌تواند قدم بزرگی در موفقیت در آزمون آیلتس باشد. از همین رو هنگام انتخاب یک استاد خصوصی آیلتس باید بسیار هوشمندانه عمل کنید. اجازه ندهید که محدودیت زمانی و اکاذیب موجود در اینترنت و فضای مجازی شما را به اشتباه بیندازند. مواردی که در این مقاله ذکر کردیم به شما کمک خواهند کرد که یک استاد آیلتس خوب انتخاب کنید و با آرامش خاطر بیشتری آماده‌ی آزمون آیلتس شوید.

بیشتر بخوانید

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

پنج کتاب برتر در زمینه‌ی آموزش گرامر زبان انگلیسی

مقدمه: یادگیری گرامر انگلیسی همواره یکی از دغدغه های دانش آموزان و علاقمندان به یادگیری زبان انگلیسی بوده است. افراد برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی با منابع فراوانی از جمله انواع کتاب، پادکست، وب سایت و غیره مواجه هستند. ما در این مقاله بهترین و روان ترین کتاب های...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *