آزمون تولیمو (TOLIMO)

آزمون تولیمو یک آزمون استاندار برای تعیین سطح زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون متعلق به ایران بوده و توسط سازمان سنجش طراحی شده و برگزار می‌شود.

واژه تولیمو در واقع مخفف عبارت Test Of Language by the Iranian (Measurement Organization) به معنی آزمون زبان توسط ایرانیان (سازمان سنجش) است.

در ایران برای قبولی در آزمون دکترا بایستی یک مدرک زبان انگلیسی از آزمون‌های معتبر داشته باشید. یکی از این آزمون‌ها که به قبولی شما در دکترا کمک می‌کند می‌تواند TOLIMO باشد. به غیر از تولیمو، مدرک از سایر آزمون‌ها مانند TOEFL و یا MCHE نیز مورد قبول دانشگاه‌ها است.

آزمون تولیمو (Tolimo) از چه بخش ­هایی تشکیل شده ­است؟

آزمون تولیمو از دو بخش سوالات تشریحی و تستی تشکیل شده است. یعنی در جلسه آزمون به شما دو دفترچه داده خواهد شد.

سوالات تشریحی

دفترچه تشریحی آزمون تنها شامل یک سوال می‌باشد که باید در زمان ۳۰ دقیقه به آن پاسخ دهید. برای پاسخ به این سوال هیچ پاسخ‌نامه‌ای داده نمی‌شود و شما باید در همان دفترچه سوال، پاسخ را وارد کنید.

هدف از این سوال تشریحی آزمون به چالش کشیدن مهارت شما در نوشتن متون و مقالات می‌باشد که برای گرفتن نمره خوب از این بخش بایستی تمرین زیادی داشته باشید.

راه‌های بسیاری وجود دارند که از طریق آن‌ها بتوانید مهارت نوشتاری خود را تقویت کنید. برا ی این کار می‌توانید از اساتید حرفه‌ای زبان انگلیسی کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید نوشته‌هایتان را تصحیح کنند.

سوالات تستی

این بخش شامل ۱۰۵ سوال تستی است که پاسخ آن‌ها را باید وارد پاسخ‌نامه‌ای که به شما داده می‌شود کنید. این ‍‍‌‎‏صد و پنج سوال، از سه بخش تشکیل شده است به در ادامه درباره هریک توضیحی خواهیم داد.

ساختار و بیان زبانی (Structure and Written Expression)

این بخش شامل سوالاتی مانند تکمیل جمله با واژه مناسب و پیدا کردن خطا می‌شود. به طور کلی ۳۵ سوال در این بخش وجود دارد.

درک مطلب (Reading Comprehension)

این بخش نیز شامل ۳۵ سوال است و ۴۰ دقیقه برای پاسخ به آن زمان خواهید داشت. سوالات این بخش از روی متن‌هایی که به شما داده می‌شود. برای تمرین این مهارت می‌توانید از بخش مهارت خواندن در سایت انگلش توسکا استفاده کنید.

درک مطلب شنیداری (Listening Comprehension)

بخش شنیداری نیز شامل ۳۵ سوال است. ۲۰ سوال اول آن از مکالمات کوتاه، ۸ سوال از مکالمات طولانی و ۷ سوال آخر از سخنرانی‌ها می‌باشد.

در این بخش شما تمامی مکالمات را از طریق هدست و یا بلندگو می‌شنوید و باید در نظر داشته باشید که تنها یک بار خوانده می‌شود. بنابراین، باید هم‌زمان که گوش می‌دهید پاسخ سوالات را در پاسخ نامه وارد کنید.

 نمره آزمون تولیمو چطور محاسبه می‌شود؟

محدوده نمره در این آزمون ایرانی بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. برای محاسبه نمره آزمون بعد از اینکه نمره هر بخش به دست آمد، میانگین آن‌ها را به دست آورده و سپس آن را ده برابر می‌کنند.

نمره‌ای که بالای ۶۰۰ باشد نتیجه‌ای بسیار عالی برای شما به حساب می‌اید.

همینطور نمره‌ کمتر از ۴۷۹ نتیجه‌ای ضعیف و غیر قابل قبول در دانشگاه‌ها است.

به علاوه اگر شخصی نمره‌ای بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ را دریافت کند دارای سطح دانش خوب و اگر نمره بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ باشد، سطحی  متوسط خواهد داشت.

نمره بخش تشریحی نیز نمره‌ای بین ۱ تا ۶ دارد که در گزارش شما کنار نمره کل درج می‌شود.

منابع آزمون تولیمو شامل چه کتاب هایی می شود؟

منابع آزمون تولیمو

1. کتاب 504 واژه

2. کتاب واژگان ضروری تافل

3. کتاب 110 واژه بارونز

4. کتاب 5000 واژه آکادمیک

آيا تعداد دفعات ثبت نام در ازمون های توليمو دارای محدوديت است؟  

برای شرکت در آزمون‌های تولیمو هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما هرچندبار که بخواهید می‌توانید در آن‌ها ثبت نام کنید. این بدان معناست که نمره هیچ کدام از آزمون‌ها بر دیگری تاثیری نخواهد گذاشت. اما دقت داشته باشید که چنانچه در آزمونی ثبت نام کرده‌اید و پس از گذشت چند روز، درخواست انصراف از آزمون را داشته باشید، درخواست شما قابل قبول نخواهد بود و هزینه ‌آن بازگشت داده نمی‌شود.

آيا آزمون توليمو نمره منفی دارد؟

آزمون تولیمو به دلیل اینکه آزمون تعیین سطح است و رقابتی نیست، نمره منفی ندارد.

نتايج آزمون معمولا چند روز پس از آزمون اعلام مي شود؟  

نتایج معمولا پس از گذشت ۸ تا ۱۰ روز آماده می‌شود و از طریق وبسایت اصلی سازمان سنجش در حساب کاربری شما منتشر می‌شود. نتیجه تمام افرادی که در آزمون شرکت کرده‌اند در یک روز اعلام می‌شود.

مهلت ثبت نام اينترنتی به چه صورت است؟

ثبت نام در هر آزمون از ۴۰ روز قبل از آن آغاز شده و تا ۵ روز قبل از روز آزمون ادامه خواهد داشت. از آنجا که پس از اتمام دوره ثبت نام، اطلاعات شما را در اختیار واحد‌های مربوطه قرار می‌دهند، به هیچ وجه امکان تمدید مهلت ثبت نام وجود ندارد. بنابراین، سعی کنید ثبت نام خود را هرچه زودتر انجام دهید تا به مشکل برنخورید.

چگونه از تاريخ آزمون های توليمو مطلع شوم؟  

در صفحه اصلی سایت سازمان سنجش رفته و در منوی سمت راست روی برنامه زمانی آزمون‌ها کلیک کنید. این بخش شامل جدولی است که تاریخ آزمون‌ها و شهرها و همچنین هزینه و مهلت ثبت نام را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید

چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *