تقویت مهارت شنیداری

مقدمه

کار نیکو کردن از پر کردن است. این جمله به خصوص در مورد یادگیری مهارت Listening یا همان شنیداری زبان صادق است. هرچه بیشتر گوش کنید، مهارت‌تان بالاتر می‌‌رود. اما اینکه چه گوش کنید و یا از کجا شروع کنید بسیار مهم است.

بالا بردن توانایی در این مهارت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای برقراری ارتباط با دیگران، این مهارت در کنار مهارت گفتاری نقش ویژه‌‌ای را بازی می‌کند. همچنین با بالا بردن سطح این مهارت، توانایی درک مطلب شما نیز بالاتر می‌رود و این به یادگیری و بالا بردن دیگر مهارت‌های زبانی کمک می‌‌کند.

با اختصاص زمان و تداوم در تمرین، شما می‌توانید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. در ادامه با روش‌های تقویت این مهارت به همراه مثال آشنا می‌‌شوید.

توضیحات

استفاده از رادیو و پادکست برای تمرین مهارت شنیداری

شما می‌توانید هنگام پیاده‌‌روی، ورزش، رانندگی و غیره به رادیو و یا پادکست‌های انگلیسی زبان گوش کنید. خوشبختانه تلفن‌های هوشمند این کار را برای ما آسان کرده‌اند. این کار باعث می‌شود در بخش‌های مختلف روز، خود را به گوش کردن زبان انگلیسی عادت دهید. همچنین با بخش‌ها و انواع مختلف بیان به زبان انگلیسی و حتی لهجه‌های مختلف آشنا شوید. در ادامه به بخشی از یک پادکست گوش کنید. همچنین با نمونه اپلیکیشن پادکست و رادیو آشنا بشوید.

کست‌باکس Castbox

این اپلیکیشن که در سال ۲۰۱۸ معرفی شد با قابلیت‌های جذاب و متنوع توانسته به سرعت محبوبیت فراوانی بین مخاطبان رادیو و پادکست پیدا کند. آرشیو قوی و طبقه بندی شده و همچنین ظاهر کاربر پسند از جمله ویژگی‌های این اپلیکیشن است.

کست باکس برای مهارت شنیداری

دانلود : اندروید و آیفون

دیدن تلویزیون برای تقویت مهارت شنیداری

اکثر ما زمان زیادی از استراحت خود را صرف تلویزیون دیدن می‌کنیم. شما می‌توانید با دیدن برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی زبان در کنار استراحت و فراغت، سطح مهارت شنیداری خود را نیز بالا ببرید. کانال‌های خبری انگلیسی زبان در کنار کمک به مهارت شنیداری شما، آشنایی با بخش رسمی زبان را نیز برای شما راحت‌تر می‌کند. در ادامه با قسمتی از یک برنامه تلویزیونی انگلیسی زبان آشنا می‌‌شوید.

https://www.aparat.com/v/pqSL7

دیدن فیلم و سریال

دیدن فیلم و یا سریال به زبان انگلیسی همانند دیدن تلویزیون باعث می‌شود تا از زمان‌های استراحت و فراغت خود نیز برای بالابردن سطح زبان خود استفاده کنید. همچنین خاصیت جذاب بودن و کشش فیلم و سریال به تقویت هرچه بیشتر مهارت شنیداری شما کمک می‌کند. در ادامه بخشی از یک سریال به زبان انگلیسی را میبینید؛ همچنین با فیلم و سریال‌های مناسب برای شروع آشنا می‌شوید.

https://www.aparat.com/v/wXdP0

سریال دوستان Friends

این سریال جزو پر طرفدارترین سریال‌های جهان است. در کنار جذابیت داستانی، بیان سلیس و درست دیالوگ‌ها باعث شده این سریال گزینه‌ی بسیار مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی و مهارت شنیداری باشد.

سریال فرندز برای تمرین مهارت شنیداری

استفاده از سایت‌های اشتراک گذاری ویدئو

امروزه خیلی از ما زمان زیادی را در اینترنت می‌گذرانیم و بخش بزرگی از محتوای اینترنتی را سایت‌های اشتراک گذاری ویدئو تشکیل می‌دهند. با استفاده از این سایت‌ها شما می‌توانید به دنیای وسیعی از محتوای ویدئویی انگلیسی زبان دست پیدا کنید. در ادامه نمونه‌ای از ویدئو‌های اینترنتی می‌بینیم و با سایت‌های مطرح اشتراک ویدئو آشنا می‌شویم.

آپارات

آپارات برای تمرین مهارت شنیداری

سایت آپارات یک سایت اشتراک گذاری ویدئویی ایرانی است که دارای محبوبیت بسیاری است. شما می‌توانید با استفاده از این سایت به ویدئو‌های آموزشی و مکالمات انگلیسی فراوانی دسترسی داشته باشید.

یوتیوب YouTube

یوتیوب برای تمرین مهارت شنیداری

سایت یوتیوب یکی از قوی‌ترین سایت‌های اشتراک گذاری ویدئو در جهان است. وجود میلیون‌ها ویدئوی آموزشی باعث شده این سایت یکی از بسترهای مناسب برای تقویت مهارت شنیداری باشد. کانال یوتیوب گروه انگلیش توسکا با ارائه‌ی محتوای آموزشی با کیفیت و متفاوت می‌تواند گزینه ی مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی در این سایت باشد.

سخنرانی‌های تد

سخنرانی‌های تد برای تمرین مهارت شنیداری

موسسه‌ی تد برگذارکننده سخنرانی‌های معتبر در سراسر جهان است که در آن‌ها افراد موفق و معروف به اشتراک گذاری تجربیات خود در قالب سخنرانی می‌پردازند. در این سایت شما به آرشیو کامل سخنرانی‌های تد دسترسی خواهید داشت. سخنرانی‌های تد منبع بسیار مفیدی برای گوش دادن به سطح استاندارد زبان انگلیسی هستند.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

 اگر امروز کسی بگوید از یکی از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کند, باور کردنش سخت است. با استفاده‌ی بهینه از این شبکه‌های اجتماعی، شما می‌توانید مهارت‌های زبانی خود به ویژه مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. در ادامه با نمونه‌ای از محتوای زبانی در شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شویم.

اینستاگرام Instagram

اینستاگرام

یکی از محبوب‌ترین و پر طرفدارترین شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام است. وجود هزاران پیج آموزشی زبان انگلیسی و همچنین ویدئو‌های مصاحبه و سخنرانی‌ها می‌تواند مهارت شنیداری شما را بالا ببرد. صفحه‌ی اینستاگرام گروه انگلیش توسکا با ارائه‌ی محتوای آموزشی با کیفیت و متفاوت می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی در این سایت باشد.

گوش دادن به موسیقی

با گوش دادن به موسیقی به زبان انگلیسی شما می‌توانید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. یکی از خاصیت‌های گوش سپردن به موسیقی به زبان انگلیسی آشنا شدن با کلمات جدید است.

استفاده از کتاب‌های مولتی مدیا

 یکی از روش‌های رایج تمرین و تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی، استفاده از کتاب است. شاید این سوال پیش بیاید که چگونه با استفاده از کتاب می‌توان این مهارت را تقویت کرد. همانطور که در ادامه آشنا خواهید شد، کتاب‌هایی برای این مهارت تهیه شده است که با استفاده از سی‌دی‌های صوتی و یا تصویری در کنار متن کتاب، شما را به تقویت این مهارت کمک می‌کنند. این روش یکی از روش‌های اثبات شده برای پیشرفت در زبان انگلیسی است که هم به مهارت شنیداری هم به مهارت خواندن شما کمک می‌کند.

کتاب Tactics for Listening

یکی از منابع خوب و قوی برای تقویت مهارت شنیداری کتاب Tactics for Listening است. این کتاب در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته در دسترس است. در هر فصل این کتاب با تمرکز بر موضوعات خاص در کنار تمرین شنیداری، شما را با لغات جدید و متنوع نیز آشنا می‌کند. در این کتاب مطالب با لهجه‌های مختلف بیان می‌شوند ولی اکثر آنها با لهجه‌ی آمریکایی گفته می‌شوند. این کتاب دارای تمرین‌های مفیدی است که شمارا برای آزمون‌های مختلف انگلیسی آماده می‌کنند.

کتاب tactics for listening

 

جمع بندی

روش‌های بسیاری برای بالا بردن و تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی وجود دارد. اما با تداوم در تمرین و آشنا کردن گوش خود با زبان انگلیسی می‌توانید در این مهارت به سطح بالایی برسید و بدون هیچ مشکلی در فهم، در هر مکالمه ای شرکت کنید.

بیشتر بخوانید

چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *