معرفی فیلم 12 مرد خشمگین

مقدمه

بیشتر فیلم‌ها برای زمان خود ساخته شده‌اند. شاید بپرسید که این جمله به چه معناست؟ خب, حقیقت قضیه آن است که اکثر فیلم و سریال‌های ساخته شده مختص زمان خود هستند. شاید یک فیلم کمدی دهه هشتاد شمسی که نزد پدر و مادرهایمان عزیز بود, اکنون دیگر برای نوجوانان جذاب نباشد. شاید یک فیلم اکشن دهه نود میلادی برای کسانی که آنرا در سینما دیدند شگفت‌انگیز باشد ولی اگر آن‌ را اکنون تماشا کنیم, جلوه‌های ویژه و صحنه‌های اکشن آن به شدت قدیمی و زشت به نظر برسند. فیلم همانند خیلی از اختراعات بشری اگر به روز نشود, از بین خواهد رفت. ولی به ندرت بعضی از فیلمسازان اثری خلق می‌کنند که مختص به زمان ساختش نیست و مخاطبان از هر سنی یا نسلی از آن فیلم لذت می‌برند. این نوع فیلم‌ها تبدیل به آثار کلاسیک می‌شوند که مطمئنا بعضی از شما با آن‌ها آشنایی دارید (فیلم‌هایی مثل پدرخواننده, کازابلانکا, بر باد رفته و غیره). این فیلم‌ها تجربه‌ی منحصر به فردی برای همه‌ افراد رغم می‌زنند و جایگاه خاصی در قلب عاشقان هنر فیلمسازی دارند.

یکی از این فیلم‌های کلاسیک فیلم 12 مرد خشمگین یا  12Angry Men است. امروز می‌خواهیم درباره زیبایی و جذابیت این فیلم به علاوه‌ چند نکته جالب درباره آن صحبت کنیم. همچنین خلاصه‌ی انگلیسی این فیلم به همراه لغات مهم بکار برده شده در این فیلم را برای شما آماده کرده‌ایم. 

Summary

The movie 12 angry men, is the story of a young boy who is convicted of murdering his own father. There are several pieces of evidence suggesting that he is guilty. The boy had had an argument with his father earlier that night. His friends saw him carrying a knife after the argument. He told the judge that on the night of the murder, he had been to the movies, but nobody has seen him in the theater. Their neighbor, an old man says that he had seen him running out of the house after committing the murder. A woman living across the street also has told the court that she saw him stabbing his father

The judge asks the jury to decide whether or not the boy is guilty and they go to the jury room to discuss the matter. At first, eleven men believe that the boy is guilty but they have to convince the last one as well. They talk about the old man who heard the argument between the boy and his father. One of them also mentions the woman who had seen the boy killing his father at night. Another one claims that the boy is guilty because he does not remember the name of the movies he saw. Another man mentions that the knife he used was a very rare knife that not many people owned

The only person who thinks that the boy is not guilty believes that the evidence provided by the court is not strong enough. He says that somebody else might have used a similar knife to kill the boy’s father and the fact that the boy could not remember the movies because he was under emotional stress. Some of the jury members begin to realize that the evidence built up in the court leaves room for a reasonable doubt. Therefore, one by one, they change their votes to “not guilty” and in the end, they decide to tell the judge that the boy is not guilty and hence, should be set free

 

Court    

دادگاه، محکمه

stab

با چاقو زدن

The accused

متهم

Serve a jail term

حبس کشیدن

verdict

رای دادگاه

trial

محاکمه

guilty

گناهکار- مقصر

prejudice

پیش داوری

motive

محرک- انگیزه

testimony

شهادت

attorney

وکیل مدافع

mugging

زورگیری-خفت کردن

vote

رای- رای دادن

prosecution

پیگرد- دادرسی

Murder charge

اتهام قتل

interrogate

بازجویی کردن

innocent

بی‌گناه

criminal

جانی- تبهکار

Acquittal

تبرئه شدن

lawyer

وکیل

witness

شاهد

client

موکل

oath

قسم-سوگند

detective

کاراگاه

fingerprint

اثر انگشت

Electric chair

صندلی اعدام

Commit murder

مرتکب قتل شدن

arrest

دستگیر کردن

identify

شناسایی کردن

justice

عدالت

12angry men

این 12 مرد خشمگین چه جور آدم‌هایی هستند؟

اسم این داوران در طول فیلم به مخاطب گفته نمی‌شود (به غیر از دو نفرشان در آخر فیلم) ولی شخصیت آن‌ها در حین فیلم برای بیننده مشخص می‌شود. داوران هیئت منصفه به ترتیب نشستن در دادگاه عبارتند از:

داور 1: دستیار مربی یک تیم فوتبال در یکی از دبیرستان‌های نیویورک. او سخنگوی هیئت منصفه می‌باشد و مسئولیت نظارت بر جلسه با اوست. (با بازی مارتین بالسام)

داور 2: یک کارمند بانک به ظاهر سست عنصر که برخلاف رفتار و ظاهرش, بعدتر به روند جلسه کمک خواهد کرد. (با بازی جان فیدلر)

داور 3: یک بیزنسمن که بعدا مشخص می‌شود که او یک پدر غمگین می‌باشد. او مستبد, بی‌احترام و بسیار عصبانی است. (با بازی لی جِی. کاب)

داور 4: یک دلال سهام منطقی, خونسرد و تحلیلگر. او همیشه رو جزئیات تمرکز دارد. (با بازی ای. جِی. مارشال)

داور 5: شخصی که همانند متهم نوجوان در محله فقیرنشینی بزرگ شده است. به غیر این چیز خاصی درباره شخصیت او روشن نمی‌شود ولی بعدتر متوجه می‌شویم که واکنش‌های تندی به کسانی نشان می‌دهد که به ساکنان محله‌های فقیرنشین بی‌احترامی می‌کنند. (با بازی جک کلاگمن)

داور 6: یک نقاش خانه. او سرسخت ولی آرام, با نظم و بااحترام است. ولی اگر موقعیت پیش بیاید, حاضر است که دعوا کند. (با بازی ادوارد بینز)

داور 7: یک فروشنده مضحک و طرفدار تیم بیسبال یانکیز. او علاقه چندانی به این پرونده ندارد و فقط می‌خواهد هرچه سریع‌تر این اتاق را ترک کند. (با بازی جک واردن)

داور 8: یک معمار است. او شخصیت اول فیلم است به این دلیل که تنها داوری می‌باشد که در اول فیلم رای بیگناه داده بود. (با بازی هنری فاندا)

داور 9: یک شخص مسن ولی بشدت هوشیار که شک بالحقی نسبت به پرونده دارد. (با بازی جوزف سویینی)

داور 10: یک مالک گاراژ. او پر سروصدا, بد دهن و به شدت نژادپرست می‌باشد. (با بازی اِد بِگلی)

داور 11: یک ساعت‌ساز اروپایی است که تبدیل به یک شهروند آمریکایی شده‌است. او بسیار مودب و باهوش است و اهمیت زیادی بر استفاده درست از زبان انگلیسی دارد. (با بازی جورج وُسکِوِچ)

داور 12: یک مدیر اجرائی تبلیغات. او شخصی مضحک است و بین رای گناهکار و بیگناه شک دارد. (با بازی رابرت وِبِر)

 

زمانی که جلسه شروع می‌شود, اعضای هیئت با رای‌گیری دست جمعی موافقت می‌کنند. احتمالا به این دلیل که مطمئن هستند همه رایشان گناهکار است. ولی در حین رای‌گیری, یک نفر (داور 8 با بازی هنری فاندا) رای بیگناه می‌دهد. بقیه هیئت منصفه همگی شوکه شدند. از او می‌پرسند: «مگه تو دادگاه نبودی؟ مگه شواهد ارائه شده رو ندیدی؟ چرا رای بیگناه دادی؟» و او جواب می‌دهد «نمی‌گم که اون بیگناهه, ولی می‌خوام دربارش حرف بزنیم. من یه شک منطقی دارم!» و از آن جا به بعد, کل فیلم بر محوریت این شک منطقی پیش می‌رود. به هیچ وجه قصد اسپول کردن فیلم را ندارم (لو دادن داستان فیلم) پس پیشنهاد می‌کنم که حتما آن را ببینید!

12 angry men

نکات جالب 12 مرد خشمگین

  • این فیلم الهام گرفته از یک پرونده دادگاهی واقعی است. رجینالد روز خودش در سال 1954 عضو یک هیئت منصفه دادگاهی بود و از استعداد خود در نوشتن دراما و مشاهده برخورد اعضای آن هیئت با یکدیگر استفاده کرد تا فیلمنامه 12 مرد خشمگین را بنویسد.
  • سیدنی لومی, کارگردان فیلم 12 مرد خشمگین, یک بازیگر و کارگردان تئاتر ماهر بود. از همین جهت, خیلی از تکنیک‌هایی که در طول ساخت فیلم استفاده شدند در حقیقت تکنیک‌های تئاتری بودند. یکی از این تکنیک‌ها تمرین سخت بازیگران برای اجرای فیلمنامه بود. آن‌ها با خواندن فیلمنامه و حفظ شدن آن از اول تا آخر و بالعکس, توانستند اکت فوق‌العاده‌ای را در ورژن نهایی فیلم از خود نشان دهند. یکی از بهترین بازیگران فیلم داور 3 با بازی لی جی. کاب است که به گونه‌ای نقش آنتاگونیست فیلم را دارد چونکه از اول تا آخر فیلم رای او گناهکار است ولی همینطور که زمان می‌گذرد, متوجه می‌شویم که دلایل او برای این رای شخصی است.
Lee J Cobb as juror 3

 

  • یکی از جالب‌ترین نکات این فیلم نحوه استفاده کردن از دوربین است. سکانس تیتراژ اول با نشان دادن اسامی دست‌اندرکاران فیلم شروع می‌شود تا اینکه اعضای هیئت نفر به نفر وارد اتاق شده و از طریق مکالمه‌ی آن‌ها با یکدیگر, ما از جزئیات پرونده و شخصیت داوران آگاه می‌شویم. این سکانس حتی یک کات هم ندارد و بیننده را از اول تا آخر علاقه‌مند نگه می‌دارد. به علاوه اینکه به کمک حقه‌های دیگر فیلمبرداری, جنبش و تنش بین کارکترها به خوبی نشان داده می‌شود, با اینکه در اکثر زمان فیلم آن‌ها دور یک میز نشسته‌اند.
  • سونیا سوتومایور, قاضی دستیار دیوان عالی ایالات متحده آمریکا, بارها اعلام کرده‌است که یکی از بزگ‌ترین الهام‌ها و دلایل قاضی شدن او فیلم 12 مرد خشمگین است!
  • هنری فاندا و رجینالد روز به دلیل فروش نه چندان خوب فیلم درخواست پرداخت حققوقشان را نکردند. آن‌ها به هنری فاندا به خاطر فیلمی که ساخته بودند افتخار می‌کردند و آن را یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی خود می‌دانستند.

 

چند سکانس جذاب از این فیلم را از طریق این چند لینک می‌توانید تماشا کنید. ولی حتما این فیلم را ببینید (اگر ندیدید), مطمئن باشید زمانتان را هدر نمی‌دهید!

بیشتر بخوانید

چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *