روش نوشتن پاراگراف problem-solution

مقدمه

نوشتن یک پاراگراف خوب و منسجم مستلزم دانش زبانی کافی، آگاهی از اصول نوشتن، و تمرین مستمر است. بسیاری از زبان آموزان در مراحل اولیه‌ی یادگیری زبان بیشتر وقت خود را صرف مهارت‌های دیگر کرده و در نتیجه با وجود تسلط کافی بر زبان قادر به نوشتن یک پاراگراف استاندارد نیستند. به یاد داشته باشید که یادگیری اصولی زبان انگلیسی نیازمند تقویت هر چهار مهارت زبانی بصورت همزمان است و نیاز کمتر به نوشتن دلیل خوبی برای نادیده گرفتن این مهارت نیست. در مقاله‌ی پیش‌ رو قصد داریم نحوه‌ی نوشتن پاراگراف problem-solution را به شما آموزش دهیم.

پاراگراف problem-solution چگونه پاراگرافی است؟

به احتمال زیاد می‌دانید که problem به معنای “مشکل” و solution به معنای “راه حل” است. بنابراین می‌توانیم بگوییم که پاراگراف problem-solution به پاراگرافی گفته می‌شود که در آن مشکلی مطرح شده و سپس راه حل مناسب برای رفع آن مشکل ارائه می‌شود. متن کوتاه زیر یک نمونه‌ی ساده از چنین پاراگرافی است.

     Pollution is one of the major threats to the environment in the 21st century. The air is constantly being polluted by the smoke released from factories and vehicles. Household waste is usually transferred to the outskirts only to damage castles and crops. Also, construction and hospital waste are thrown into rivers and pollute aquatic habitats. In order to prevent further pollution, practical measures should be taken throughout the country. Fossil fuel use should be limited, and if possible, banned as these fuels release a lot of smoke and countless toxic gasses into the air. In the same vein, Arboriculture should be promoted as a principle in society as trees release Oxygen through the process of photosynthesis and make the air cleaner. Household waste should also be moved to the most remote areas and buried there to cause the least damage to nature. Any institution or organization that dumps its waste into rivers must be suspended and face serious financial punishments. This will prevent other organizations from dumping their waste in nature. As a result of such measures, the level of pollution is expected to reduce and the environment’s survival will be guaranteed.

“آلودگی یکی ازبزرگ‌ترین تهدید‌های زیست محیطی در قرن 21 محسوب می‌شود. هوا دائماً به واسطه‌ی دود حاصل از کارخانه‌ها و ماشین‌ها آلوده‌تر می‌شود. زباله‌های خانگی معمولاً به اطراف شهرها منتقل می‌شوند و  به احشام  و محصولات کشاورزی آسیب می‌رسانند.  از طرف دیگر ضایعات ساختمانی و زباله‌های بیمارستانی به درون رودخانه‌ها ریخته می‌شوند و باعث آلوده شدن زیستگاه آبزیان می‌شوند. به منظور جلوگیری از آلودگی بیشتر، باید اقدامات کاربردی در کشور به کار گرفته شوند. استفاده از سوخت‌های فسیلی نیز باید محدود و در صورت امکان ممنوع شود زیرا این سوخت‌ها دود و گازهای سمی زیادی وارد هوا می‌کنند. در همین راستا، درختکاری باید به عنوان یک اصل در جامعه ترویج داده شود زیرا درختان طیِ فرایند فتوسنتز اکسیژن تولید کرده و باعث پاک‌تر شدن هوا می‌شوند. زباله‌های شهری نیز باید به دورافتاده‌ترین مناطق منتقل شده و در آنجا مدفون شوند تا کمترین خسارت را به طبیعت وارد کنند. هر نهاد یا سازمانی هم که زباله‌هایش را به دریا یا رودخانه می‌ریزد باید با مجازات‌های سنگین مالی روبرو شده و از ادامه‌ی فعالیت منع شود. این کار باعث می‌شود که دیگر سازمان‌ها زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند. در نتیجه‌ی چنین اقداماتی انتظار می‌رود که میزان آلودگی در طبیعت کمتر شده و بقای محیط زیست تضمین شود.”

چگونه یک پاراگراف problem-solution بنویسم؟

اگرچه در مقالات پیشین topic sentence را توضیح داده‌ایم، اما ذکر دوباره‌ی آن خالی از فایده نیست. topic sentence به جمله‌ایی گفته می‌شود که محوریت اصلی یک پاراگرف و یا متن را مشخص می‌کند و به خواننده می‌گوید که موضوع اصلی آن متن چیست. به یاد داشته که topic sentence معمولاً، اما نه همیشه، به عنوان اولین جمله‌ در پاراگراف بکار می‌رود. در مثال فوق جمله‌ی اول topic sentence پاراگراف محسوب می‌شود. بنابراین برای نوشتن یک پاراگراف problem-solution ابتدا یک topic sentence می‌نویسیم. سپس در قالب چند جمله مثال‌هایی می‌آوریم تا خواننده بیشتر با topic sentence ما آشنا شود. این جملات را  controlling ideas/sentences می‌نامیم. در پاراگراف فوق جملات دوم، سوم و چهارم چنین ماهیتی دارند.

تا اینجای کار شما problem یا مشکل موجود را مطرح کرده‌اید و در ادامه‌ی متن خود باید راه‌ حل‌های مناسب برای برطرف کردن آن مشکل را ارائه دهید. به خاطر داشته باشید که معمولاً مطالبی که شما در این قسمت بیان می‌کنید حالت عقیده و نظر دارند. در واقع شما به عنوان یک فرد چند راه حل پیشنهاد می‌دهید که قرار نیست لزوماً بهترین و درست‌‌ترین راه حل‌ها باشند. بنابراین، برای اینکه بتوانید قسمت solution را خوب بنویسید، باید نحوه‌ی نوشتن opinion paragraph را هم بلد باشید. بطور خلاصه، شما در اینجا باید یک یا چند راه حل ارائه داده و برای هر راه حل یک یا چند supporting idea بکار ببرید. در متن بالا، جمله‌ی پنجم به عنوان solution پیشنهاد شده و پنج جمله‌ی بعدی مثال‌هایی هستند که این جمله را support می‌کنند.

پس از آنکه راه حل مناسب را ارائه دادید و برای آن راه حل چند supporting idea نوشتید، تنها کاری که باید انجام دهید نوشتن یک جمله به عنوان حسن ختام است. این جمله را concluding sentence می‌نامند. با نوشتن این جمله شما به ایده‌ی اصلی متن دوباره اشاره می‌کنید و نتیجه‌ی بحث و استدلال خود را نیز ذکر می‌کنید. در پاراگراف بالا، جمله‌ی آخر concluding sentence محسوب می‌شود. جدول زیر ساختار پاراگراف بالا را نشان می‌کنید.

Problem Solution Paragraph

Pollution is one of the major threats to the environment in the 21 century Topic sentence Problem
1. The air is constantly being polluted by the smoke released from factories and vehicles.
2. Household waste is usually transferred to the outskirts only to damage castles and crops.
3. Construction and hospital waste are thrown into rivers and pollute aquatic habitats.
Supporting sentences
Note: Each supporting sentence gives more information about the topic sentence and provides some examples.
In order to prevent further pollution, practical measures should be taken throughout the country. Solution
1. Fossil fuel use should be limited, and if possible, banned as these fuels release a lot of smoke and countless toxic gasses into the air.
2. Arboriculture should be promoted as a principle in society as trees release Oxygen through the process of photosynthesis and make the air cleaner.
3. Household waste should also be moved to the most remote areas and buried there to cause the least damage to nature.
4. Any institution or organization that dumps its waste into the sea or river must be suspended and face serious financial punishments.

Supporting sentences:
Addresses the first example: numbers 1 and 2 (Air pollution)
Addresses the Second example: number 3
(household waste)

Addresses the third example: number 4
(Construction and Hospital waste)

As a result of such measures, the level of pollution is expected to reduce and the environment’s survival will be guaranteed. Concluding sentence

پس از آشنایی با نحوه‌ی نوشتن پاراگراف problem-solution باید چکار کنیم؟

انتظار می‌رود پس از مطالعه‌ی این مقاله بطور کامل با ساختار یک پاراگراف problem-solution آشنا شده باشید. اما برای یادگیری بهتر این مطلب توصیه می‌کنیم حتماً در هفته دو یا سه پاراگراف problem solution بنویسید. در صورتیکه موضوع برای نوشتن به ذهنتان نمی‌رسد، می‌توانید از اینترنت کمک گرفته تا به بهترین تاپیک‌های problem solution دسترسی داشته باشید. همانطور که بارها در مباحث قبلی ذکر کرده‌ایم، عدم تمرین و تکرار کافی از اصلی‌ترین دلایل فراموشی زبان انگلیسی است و این امر در مورد نوشتار هم صدق می‌کند. چنانچه دست به قلم نشده و تمرین نکنید، پس از مدت زمان اندکی در نوشتن یک پاراگراف استاندارد به مشکل می‌خورید.

/5
3 رای, 3.3 میانگین
16

Problem-Solution Paragraph

با توجه به مطالب گفته شده به سوالات پاسخ دهید.

1 / 5

.The topic sentence always comes as the first sentence in the paragraph

2 / 5

.Controlling sentences come ……………….. the topic sentence

3 / 5

.In order to write the solution part, it’s better to know how ………………… paragraph is written

4 / 5

.What you write in the solution part must be based on research

5 / 5

.The ………….. should be restated in the concluding sentence

امتیاز شما

نتیجه آزمون را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

Facebook Twitter
0%

لطفا به این آزمون امتیاز دهید!

دانلود جزوه و پاسخ‌نامه

بیشتر بخوانید

چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *