روش های تقویت مهارت صحبت کردن

مقدمه

هرچقدر مهارت‌های ارتباطی شما قوی باشند، شانس بیشتری برای پیدا کردن موقعیت‌های شغلی و تحصیلی خواهید داشت. مهارت‌های زبانی زیادی وجود دارند که می‌توانند کمک‌کننده و تاثیرگذار باشند، ولی مهارت صحبت کردن (Speaking) مهم‌ترین آن‌ها است. صحبت کردن به تنهایی می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در مقایسه با مهارت خواندن و نوشتن بر یادگیری زبانی شما داشته باشد. بنابراین باید به طور کامل روش‌های تقویت مهارت صحبت کردن را بدانید تا بتوانید نیاز‌های خود را در این زمینه مرتفع نمایید.

توضیحات

برای تقویت مهارت صحبت کردن، تا می‌توانید صحبت کنید

برای تقویت مهارت صحبت کردن یا اسپیکینگ، تا می‌توانید صحبت کنید. موضوعات مختلف انتخاب کنید و نظرات متعددی راجع به آنها ارائه دهید. مثلا سعی کنید راجع به هر موضوع داغی که مردم همه روزه با آنها درگیر هستند حرف بزنید برای مثال گرمایش زمین، تورم، اختلاص، جنگل زدایی، آلودگی هوا، تاثیرات انسان روی کره زمین، گرسنگی جهانی و بسیاری دیگر. اگر احساس می‌کنید که این موضوعات برای سطح فعلی شما سخت هستند، می‌توانید موضوعات ساده‌تری را انتخاب کنید: مثلا می‌توانید درباره این که چگونه روز خود را سپری کردید و فردا می‌خواهید چه کارهایی انجام دهید حرف بزنید. هرچقدر بیشتر درگیر صحبت کردن باشید، همان قدر اعتماد به نفس شما بالا می‌رود و ایرادات خود را بررسی و رفع می‌کنید. برای اینکه صحبت کردنتان طبیعی باشد و حس و حال مکالمه درون شما وجود داشته باشد، باید اصطلاحا یک حریف تمرینی (پارتنر) داشته باشید. می‌توانید برای این کار از بسترهای اینترنتی متعددی که هدف ایجاد شدنشان این بوده است، استفاده کنید. افراد زیادی از نقاط مختلف کره خاکی پیدا کنید و با آن‌ها صحبت کنید. در اینجا چندی از وبسایت‌های معتبر برای تقویت مهارت صحبت کردن را برای شما فراهم کرده‌ایم:

انگلیسی فکر کنید!

تمرین صحبت کردن به انگلیسی

انگلیسی فکر کنید! شاید فکر کنید که این امری غیرطبیعی و خنده دار باشد، ولی باید برنامه ریزی روزانه داشته باشید و درباره کارهای روزانه خودتان به انگلیسی صحبت کنید. سعی کنید چیزهایی که در محیط اطراف خود می‌بینید را توصیف کنید. مثلا اگر در ایستگاه مترو هستید، یا در غروب یک روز پاییزی در خیابان ولیعصر قدم می‌زنید، سعی کنید حس و حالی که آن لحظه دارید را به زبان ساده و انگلیسی بیان کنید. اگر در محل کارتان هستید، می‌توانید برای خودتان توضیح دهید که در حال انجام چه کاری هستید! این‌ها باعث روان و بدون مکث حرف زدن شما می‌شوند.

تقلید کنید!

بدون شک، شما هم یک بازیگر یا مجری یا حتی یک سخنران مورد علاقه دارید که صحبت کردن او برایتان جذاب به نظر می‌رسد. به لحن سخنرانی او دقت کنید. به سرعت حرف زدن او دقت کنید. به طرز بیان جملات او دقت کنید. چند جمله پشت سرهم گوش کنید و سعی کنید جملات‌ را مثل او تکرار کنید. به این روش در زبان انگلیسی Shadow می‌گویند. یعنی گوش کنید و تقلید کنید. این امر حتی در بلند مدت باعث می‌شود که زبان مادری تاثیرش بر روی زبان انگلیسی شما به حداقل برسد و از بین برود.

اخبار گوش کنید!

کسانی که به عنوان مجری در کانال‌های خبری فعالیت می‌کنند، بنا به شغل و حرفه‌ای که دارند از مهارت ارتباطی قوی برخوردار هستند. اگر به سبک اخبار گفتن آن مجری‌ها و به گروه واژگانی که استفاده می‌کنند دقت کنید، به این نتیجه می‌رسید که از واژگان و ساختار خاصی برای بیان رویداد‌ها استفاده می‌کنند. برای این که بتوانید در صحبت کردن با افراد دیگر تاثیرگذاری بالایی داشته باشید، باید به زبان بدن و اصطلاحاتی که مجری‌های خبری دارند توجه داشته باشید.

تا می‌توانید متون انگلیسی بخوانید و آن‌ها را توصیف کنید!

انگلیسی بخوانید!

برای این که داستان نقل کنید، می‌توانید داستانی را از زبان فارسی به انگلیسی برگردانید. احتمال اینکه ایرادات زیادی در این مدل از داستان سرایی وجود داشته باشند زیاد است، چرا که پای فرهنگ زبانی به میان می‌آید. باید سعی کنید تا می‌توانید به جزئیات اشاره کنید. شخصیت‌های داستان و محیطی که داستان در آن اتفاق می‌افتد را تصویرسازی کنید. این اولین مرحله برای بازگویی یک داستان است. مرحله بعدی که با آن سر و کار داریم استفاده از یک داستان به زبان انگلیسی است. کتب داستانی زیادی را می‌توانید در فروشگاه ها پیدا کنید. یک بار بخوانید و تا جایی که می‌توانید داستان را از زبان خودتان بازگو کنید. حتی می‌توانید نکات کلیدی درباره داستان یادداشت کنید و هنگام صحبت کردن از آن‌ها استفاده کنید. این امر علاوه بر تقویت مهارت صحبت کردن، در تقویت مهارت خواندن، گرامر و دایره واژگان شما نیز بسیار موثر است. سطح زبانی شما اگر بالا باشد، می‌توانید حتی داستان‌های خیالی بنویسید و درباره آن‌ها صحبت کنید که در این مرحله به دایره واژگان بالایی نیاز خواهید داشت.

تصاویری را انتخاب کنید و با استفاده از واژگانی که در ذهن خود دارید آن تصاویر را توصیف کنید. سعی کنید خاطراتی که آن تصاویر برای شما زنده می‌کنند را نیز بیان کنید. این تمرین می‌تواند به صورت گروهی در کلاس یا حتی در منزل و محل کار نیز انجام بپذیرد، ولی اگر به صورت گروهی انجام شود بقیه اعضای گروه نیز می‌توانند در انتخاب واژگان مناسب به هم دیگر کمک کنند.

یکی از مسائل دیگری که شاید دغدغه خیلی از زبان آموزان باشد تقویت دایره واژگان و دانستن تعداد زیادی لغت کاربردی انگلیسی است. برای اینکه اسپیکینگ بهتر و قوی‌تری داشته باشید، باید دایره واژگان گسترده‌ای داشته باشید. سعی کنید تا می‌توانید منابع انگلیسی بخوانید و لغاتی که از آنها استخراج می‌کنید، در مهارت صحبت کردن استفاده کنید. هرچه بیشتر از آن لغات استفاده کنید، همانقدر تسلط بالایی بر روی استفاده از آنها خواهید داشت.

تا می‌توانید متن بخوانید!

برای اینکه بتوانید خوب صحبت کنید، باید بتوانید خوب بخوانید. متن‌هایی با موضوعات مختلف را بخوانید و به ساختاری که در آن متون استفاده شده توجه نمایید. اصطلاحات و سبک جملات و واژگان درون متون را یاد بگیرید و نقش هرکدام از لغات درون جمله را پیدا کنید. هنگامی که موضوع صحبتتان آن موضوعات است، سعی کنید از عباراتی که خواندید و یاد گرفتید استفاده کنید. این باعث می‌شود که هر کتاب با هر موضوعی که دوست دارید را بخوانید. یادتان باشد که با صدای بلند بخوانید، با این که کتاب خوانی با صدای بلند از سرعت پیشروی شما جلوگیری می‌کند ولی به اسپیکینگ و تلفظ صحیح کلمات در جمله کمک می‌کند.

گوش کنید!

انگلیسی گوش کنید

همانند تاثیرات مهارت‌های دیگر بر روی اسپیکینگ، مهارت شنیداری هم تاثیر بسزایی بر روی تقویت مهارت صحبت کردن شما دارد. سعی کنید در طول روز با منابع متنوعی درگیر باشید. می‌توانید اخبار، موسیقی، پادکست‌های مختلفی که از اینترنت و سایت‌های مختلف وجود دارند استفاده کنید. قدم بعدی که باید بردارید این است که سعی کنید مثل آن‌ها حرف بزنید. هرچه بیشتر این کار را تکرار کنید، سرعت و سلیس بودن اسپیکینگ شما بیشتر می‌شود.

صدای خود را ضبط کنید

این سوال نیز همیشه وجود داشته است که “چگونه می توانیم لهجه آمریکایی اصیل داشته باشیم؟”. یادتان باشد که استفاده صحیح و ادای درست کلمات و جملات به مراتب مهم تر از لهجه خوب داشتن است. اکثر کسانی که در کلاس‌های انگلیسی ثبت نام می‌کنند، می‌خواهند لهجه نزدیک به افراد بومی کشورهای انگلیسی زبان داشته باشند. ولی باید بدانیم که ارتقای لهجه در مدت زمان کوتاه کار بسیار سختی است. برای این که بتوانید تلفظ و لهجه خود را ارتقا بخشید، می‌توانید متنی را بخوانید و صدای خود را ضبط کنید. به گوینده آن متن با صدای بلند گوش دهید و سعی کنید هر دفعه که صدای خود را ضبط می‌کنید کلمات و جملات را هم ریتم و هم آهنگ با گوینده اصلی تلفظ کنید و سعی کنید در حین این کار لحن گفتار خود را نیز تغییر دهید. ایرادات خود را بررسی و رفع کنید. به یاد داشته باشید که پیشرفت شما چند ماه طول می کشد تا به چشم بیاید. پس دلسرد نشوید و تمرینات خود را بیش از پیش انجام دهید.

بیشتر بخوانید

چگونه یک استاد خصوصی آیتلس انتخاب کنیم؟

مقدمه: یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک یک استاد کاری بسیار سخت است. اگر بخواهید بدون شرکت در کلاس زبان و کمک یک استاد به تنهایی زبان انگلیسی را یاد بگیرید ممکن است مجبور شوید دو یا سه سال از عمر خود را بگذارید. از همین رو تنها افراد کمی حاضرند چنین کاری انجام دهند و حتی...

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *