تقویت مهارت خواندن

مقدمه

مهارت خواندن یا همان Reading یکی از چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی است. این مهارت که از اهمیت بالایی برخوردار است، به هماهنگی کامل بخش متفاوت مغز نیاز دارد و همین باعث شده که درک کامل متن به تمرین بسیاری نیاز داشته‌ باشد. خوشبختانه برای تمرین این مهارت, راه‌های موثری وجود دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم. اما قبل از آن باید با مفهوم درک مطلب آشنا شد.

توضیحات

 تاثیر درک مطلب (Reading Comprehension) در مهارت خواندن

درک مطلب به معنای فهمیدن و درک کامل یک متن و پیام مورد نظر نویسنده آن است. برای رسیدن به سطح بالایی از درک مطلب هنگام مطالعه، همزمان مغز باید معنای هر کلمه، ارتباط آن‌ها در یک جمله و ارتباط جمله‌ها را با یکدیگر درک کند. همچنین باید معنای درونی و پنهان متن را نیز فهمید. و این کار با تمرین مداوم و آشنایی هرچه بیشتر با جملات انگلیسی شکل می‌گیرد.

تقویت این مهارت از اهمیت زیادی در محیط‌های کار و اکادمیک و همچنین در لذت بردن از ادبیات زبان انگلیسی برخوردار است. همچنین، تقویت این مهارت به شما کمک می‌کند تا در دیگر مهارت‌ها مانند مهارت‌های شنیداری و نوشتاری نیز پیشرفت زیادی داشته‌ باشید.

چند قدم برای بالا بردن سطح مهارت خواندن و درک مطلب

همانطور که گفته شد تمرین نقش بسزایی در بالا بردن سطح مهارت خواندن و درک مطلب دارد. تمرین مداوم و اختصاص حداقل دو یا سه ساعت در هفته به خواندن و توجه به ساختارها و لغات تازه و کاربرد هر لغت از ملزومات این مهارت هستند. در کنار این تمرین‌ها باید زمانی هم به مطالعه آزاد و لذت بردن از خواندن کنار بگذارید. در ادامه به قدم‌های مختلفی برای تمرین اشاره خواهیم کرد.

ارزیابی خود

قبل از هرکاری شما باید وضعیت فعلی خود و نکات قوت و ضعف خود را ارزیابی کنید. این کار را با خواندن متن‌های مختلف از جمله کتاب و مقاله و اخبار شروع کنید. برای ارزیابی باید خود را محک بزنید. و متوجه بشوید که در چه زمینه‌هایی مشکل دارید و در چه زمینه‌هایی قوی هستید. سطح این مطالب را بالا ببرید و ببینید در چه سطحی درک مطلب شما افت می‌کند. وقتی که سطح خود را یافتید، شروع کنید به آرام آرام بالا بردن سطح مطالب. در حین انجام این‌کار حتما به ساختار‌ها توجه کنید و از کتاب‌های راهنما و آموزشی کمک بگیرید. زمانی که شروع به بالا بردن سطح مطالب کردید، به قدم بعدی توجه کنید.

گسترش دایره واژگان

زمانی که مطالعات خود را به سطح‌های بالاتری می‌برید، مسلما به واژگان جدیدی برخورد خواهید کرد. دانستن معانی کلمات به درک درست‌تر متن کلی کمک خواهد‌ کرد. در اختیار داشتن یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی در این قدم کمک بسزایی به شما خواهد‌ کرد. ولی به این نکته توجه داشته‌ باشید که هنگام مطالعه فقط کافی است زیر کلمات جدید خط بکشید و پاراگراف تمام کنید. پس از اتمام مطالعه، کلمات جدید را در دیکشنری چک کنید و سعی کنید با آن‌ها جملات جدید بنویسید. برای آشنایی با کلمات جدید می‌توانید به شهر کلمات سایت مراجعه کنید.

لذت ببرید

همانطور که گفته شد، بهترین روش تقویت مهارت خواندن و درک مطلب، تمرین مداوم است. بهترین نوع تمرین نیز تمرینی است که بتوانید از آن لذت ببرید. این لذت‌ بردن باعث بالا رفتن انگیزه برای تداوم آن می‌شود. پس از ارزیابی خود می‌توانید متون و کتاب‌های لذت بخش فروانی را به راحتی مطالعه کنید. داستان‌های مشهور دنیا در سطوح مختلفی در دسترس شما هستند و می‌توانید غرق دنیای ادبیات شیرین زبان انگلیسی بشوید.

پس از مدتی که در سطح خود مطالعه داشتید، آرام آرام سطح خود را بالا ببرید. حتی اگر قسمتی را متوجه نشدید، ادامه بدهید و از قسمت‌هایی که متوجه می‌شوید لذت ببرید. این کار را تا زمانی ادامه بدهید که تمامی قسمت ها را درک کنید. با مطالعه ی آزاد و لذت‌بخش در مدت کوتاهی پیشرفت چشمگیری خواهید‌ داشت.

 چند نکته در باب خواندن

 

هنگام مطالعه نکات ریزی وجود دارند که می‌توانند به تقویت مهارت خواندن و درک مطلب شما کمک کنند. در ادامه به چند نکته اشاره خواهیم‌ کرد.

  1. این امر طبیعی است که هنگام مطالعه تمرکز خود را از دست بدهید. در چنین موقعیتی خواندن را متوقف کنید و به مطالبی که تا آن لحظه خوانده‌اید، فکر کنید. با این جمع‌بندی می‌توانید با آمادگی بیشتری ادامه‌ی مطلب را بخوانید. شاید لازم شود از پاراگراف‌های قبلی دوباره شروع کنید و آن‌ها را بازخوانی کنید. با در نظر گرفتن این نکته درک مطلب پیش روی خود را بیشتر و بیشتر می‌کنید.
  2. اگر هنگام مطالعه به در بسته خوردید و از ادامه‌ی مطلب باز ماندید، میتوانید خواندن با صدای بلند را امتحان کنید. زمانی که به جملات ترکیبی و پیچیده رسیدید، این نکته می‌تواند در درک بهتر پیام به شما کمک کند . بلند بلند خواندن قسمت شنیداری مغز شما را نیز فعال می‌کند و و این به خوانش بهتر کمک می‌کند.
  3. گاها لازم نیست حتما یک متن را کلمه کلمه بخوانید. در اینجا مرور سریع کمک می‌کند که گره‌های مطلب باز بشود. این تکنیک بیشتر زمانی موثر است که بخواهید پاراگراف‌های قبلی را بخوانید. کلمات سنگین مانع پیشرفت شما در یک متن می‌شوند. 
  4. بحث کردن با شخص دیگر در مورد یک متن می‌تواند درک خود شما را از آن متن بالا ببرد. هنگامی که خود را مجبور به توضیح دادن یک متن بکنید، حتما آن را بهتر خواهید فهمید. این تکنیک در کلاس‌ها و در موقعیت‌های اکادمیک خیلی می‌تواند به تقویت مهارت کمک کند. حتی اگر تنها هستید می‌توانید این تکنیک را با یک شخص خیالی انجام دهید. مطمئن باشید این تکنیک به شما کمک به سزایی خواهد بود.

بیشتر بخوانید

راهنمای کامل آمادگی برای آزمون آیلتس

مقدمه: شرکت در آزمون آیلتس می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک چشم انداز دلهره آور باشد. نیاز به یک نمره‌ی خاص می تواند برای درخواست مهاجرت، آینده شغلی یا قرار گرفتن در دانشگاهی ایده‌‌آل بسیار مهم باشد. چه قصد شرکت در آزمون آیلتس جنرال و چه آکادمیک  را داشته باشید،...

پنج کتاب برتر در زمینه‌ی آموزش گرامر زبان انگلیسی

مقدمه: یادگیری گرامر انگلیسی همواره یکی از دغدغه های دانش آموزان و علاقمندان به یادگیری زبان انگلیسی بوده است. افراد برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی با منابع فراوانی از جمله انواع کتاب، پادکست، وب سایت و غیره مواجه هستند. ما در این مقاله بهترین و روان ترین کتاب های...

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *