فرق have to  و Must

مقدمه:

در زبان فارسی از دو کلمه‌ی “باید” و “مجبورم” برای بیان اجبار استفاده می‌کنیم. در زبان انگلیسی افعال متعددی برای بیان اجبار بکار می‌روند. گاهی اوقات می‌توان یک فعل اجبار را بجای فعل دیگر بکار برد. اما در شرایط خاص باید یک فعل اجبار خاص برای بیان منظور خود بکار ببریم. سوالی که برای هر زبان‌آموزی ممکن است پیش بیاید این است که آیا دو فعل must و have to کاربرد و معنای یکسانی دارند یا نه. به یاد داشته باشید که در اکثر اوقات مخصوصاً در انگلیسی محاوره این دو فعل می‌توانند بجای یکدیگر بکار روند. در این مقاله سعی داریم تفاوت این دو فعل را هم از نظر معنایی و هم از جنبه‌ی گرامری مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بخوانید:تفاوت بین who و whom

تفاوت must و have to

فعل must  عموماً برای بیان اجبار شخصی بکار می‌رود. یعنی وقتیکه شخص خود احساس اجبار به انجام کاری کند از must استفاده میکند. برای مثال: در جمله‌ی I must call my mother”” اجبار از جانب خود شخص است و هیچ عامل خارجی در این مورد دخالت ندارد. از طرف دیگر فعل have to نشان دهنده‌ی اجبار از جانب یک عامل خارجی مانند رئیس شما یا معلمتان دارد. مثلاً وقتی شخصی می‌گوید: “I have to finish my homework” مشخص است که معلم او از او خواسته که تکالیفش را انجام دهد. به مثال دیگر دقت کنید.

I must iron my shirt

باید پیرهنم رو اتو بزنم

I have to take this book back to the library

باید این کتاب رو به کتابخونه برگردونم

در جمله‌ی اول، اگر شخص پیراهنش را اتو نکند هیچگونه تنبیهی متوجه او نخواهد شد. اما در جمله‌ی دوم، اگر شخص کتاب را به کتابخانه برنگرداند، به احتمال زیاد جریمه یا سرزنش خواهد شد. همچنین به یاد داشته باشید که هنگام دستور دادن به دیگران از must استفاده می‌کنیم حال آنکه مخاطب ما باید همان جمله را با have to بکار ببرد . به دو جمله‌ی زیر دقت کنید:

Teacher to the student: You must answer these questions

معلم خطاب به دانش آموز: تو باید این سوال‌ها رو جواب بدی

Student: The teacher said I have to answer these questions

دانش‌آموز: معلم گفت که من باید این سوال‌ها رو جواب بدم

در جمله‌ی اول که معلم به نوعی به دانش‌آموزش دستور داده از فعل ‌must استفاده کرده است. حال در جمله‌ی دوم دانش‌آموز همان جمله را با have to بکار برده است زیرا اجبار او یک منبع خارجی دارد.

فرق must و have to در حالت منفی

تفاوت اساسی دیگر بین must و have to به جنبه‌ی معنایی آن‌ها در حالت منفی بر‌می‌گردد. فعل must چه در حالت مثبت و چه در حالت منفی همچنان مفهوم اجبار دارد اما فعل have to  فقط در حالت مثبت به معنی مجبور بودن است و در حالت منفی مفهوم آزادی انتخاب دارد. مثال های زیر به درک بهتر شما از این تفاوت کمک می‌کنند.

You must stay here

تو باید اینجا بمونی

You mustn’t stay here

تو نباید اینجا بمونی

همانطور که ملاحظه می‌کنید، فعل must در هر دو حالت مثبت و منفی مفهوم اجبار را حمل می‌کند. حال به یک مثال از فعل have to  دقت کنید.

I have to return this book now

باید الان این کتابو برگردونم

I don’t have to return this book now

مجبور نیستم الان این کتابو برگردونم

همانطور که ملاحظه می‌کنید، در جمله‌ی اول که مثبت است، شخص مجبور به برگرداندن کتاب است. اما در جمله‌ی دوم که حالت منفی دارد، او آزادی عمل دارد. یعنی می‌تواند کتاب را برگرداند، اما اگر این کار را نکند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. حال بیایید تفاوت must و have to را از نظر ساختاری بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید:تفاوت بین Will و Be going to

Have to در زمان گذشته و آینده

همانطور که می‌دانید، هنگام صحبت کردن در مورد گذشته، بجای  have از had استفاده می‌کنیم. به همین ترتیب برای بیان اجبار در زمان گذشته به جای have to از had to استفاده می‌کنیم. به مثال زیر دقت کنید.

I have to do my homework

باید تکالیفمو انجام بدم

I had to do my homework

باید تکالیفمو انجام میدادم

فراموش نکنید که اگر بخواهیم از have to  در زمان حال استفاده کنیم و فاعل جمله he, she و یا it باشد، به جای have to از has to استفاده می‌کنیم.

I have to do my homework

She has to do her homework

در زمان آینده نیزhave to را بهمراه will بکار می‌بریم. در این حالت have to بعد از will بکار می‌رود.

 

If I don’t return this book now, I will have to pay extra money

If she doesn’t take this test this semester, she will have to take it next semester

Must در زمان گذشته و آینده

به یاد داشته باشید که فعل must فقط در زمان حال کاربرد دارد. این فعل در زمان گذشته به  had to و در زمان آینده  به will have to  تبدیل می‌شود. سه جمله‌ی زیر حالت‌های مختلف must در سه زمان حال، گذشته، و آینده را نشان می‌دهند.

I must iron my shirt

I had to iron my shirt

I will have to iron my shirt

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تفاوت have to  و must را هم از نظر کاربرد و هم از نظر معنی برای شما توضیح دهیم. همانطور که در ابتدای بحث نیز اشاره کردیم این دو لغت گاهاً ممکن است بجای یکدیگر بکار روند که این امر هیچ ایرادی ندارد. اما در مواردی که در بالا ذکر شد بهتر است هر یک از این افعال را در جای خود بکار ببرید. یادگیری چنین نکات ریزی به تسلط بهتر شما بر گرامر زبان انگلیسی کمک خواهد کرد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

/8
1 رای, 5 میانگین
25

بیان هدف در انگلیسی

با توجه به مطالب گفته شده به سوالات پاسخ دهید.

1 / 8

I went to bed early, …………………. I could get enough sleep

2 / 8

He travelled to Paris…………… see his father

3 / 8

You should eat less ……………… get fat

4 / 8

She studied hard so that she ………… pass her exam

5 / 8

I am taking these tests ………… a good reason

6 / 8

Sara called John ……………………. apologize for her behavior

7 / 8

Jane went to bed early ……………… get up early

8 / 8

Harry called Bob ………………. tell him about the meeting

امتیاز شما

نتیجه آزمون را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

Facebook Twitter
0%

لطفا به این آزمون امتیاز دهید!

دانلود فایل

بیشتر بخوانید

مقدمه: فکر کنم همه‌مان می‌دانیم و توافق داریم که شبکه‌های مجازی آمده‌اند که در زندگی ما بمانند و جزوی از روزمره‌ی بسیاری از ما شده‌اند. هر کسی را که می‌شناسیم عضوی از یکی از این شبکه‌های اجتماعی هستند، چه اینستاگرام باشد یا فیسبوک و تیک تاک، چه شبکه‌های مختلف دیگری که...

متن و ترجمه آهنگ Numb از Linkin Park

مقدمه یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین آهنگ‌های گروه Linkin Park، آهنگ "بی‌حس" یا همان “Numb” است که به موضوع فشار و توقعات والدین می‌پردازد. این آهنگ از دیدگاه نوجوانی است که از والدین خود احساس افسردگی و خفگی می‌کند و می‌خواهند او شخص دیگری باشد. نوجوان می‌خواهد بیشتر...

نظرات

3 Comments

 1. ناشناس

  خیلی خوب بود🌻🌼

  Reply
 2. ناشناس

  خیلی خیلی خوب بود ممنونیم

  Reply
 3. m

  خیلی خوب و عالی توضیح دادید🌷

  Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *